SKU: C1300-24P-4G
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 27.5 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| QinQ implementation | Selective QinQ |
| Policy-based routing | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Plug and Play | Yes |
| Processor frequency | 1.4 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 698220 h |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Product colour | Grey |
| Processor frequency | 1.4 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 698220 h |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Jumbo frames | 9000 |
| Number of static routes | 990 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Access Control List (ACL) rules | 1024 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| DoS attack prevention | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| IGMP proxy | Yes |
| DHCP features | DHCP auto-config, DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Reset button | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Rack mounting | Yes |
| Packaging content | Switch, power cable, USB Type C cable and mounting hardware |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| Power plug type | Type C |
| AC input voltage | 100 - 220 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 27.5 W |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 195 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 795.2 BTU/h |
| Width | 298.7 mm |
| Depth | 444.5 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.53 kg |
| Package width | 430 mm |
| Package depth | 575.1 mm |
| Package height | 105.9 mm |
| Package weight | 5.77 kg |
In Stock
Excl. VAT: £692.92
Incl. VAT: £831.51
Incl. VAT: £831.51
SKU: GSM4210PX-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £683.70
Incl. VAT: £820.44
Incl. VAT: £820.44
SKU: CRS504-4XQ-OUT-UK
In Stock
Excl. VAT: £674.30
Incl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £809.16
SKU: CRS504-4XQ-OUT-EU
In Stock
Excl. VAT: £674.30
Incl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £809.16
-1%
-1%
SKU: JL261A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption (max) | 445 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 100BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 100BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 10000 |
| Rate limiting | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Throughput | 41.7 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Routing protocols | IP |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 258 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 304.2 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
In Stock
Excl. VAT: £670.72
Excl Sale. VAT: £663.50
Incl. VAT: £804.86
Incl Sale. VAT: £796.20
Excl Sale. VAT: £663.50
Incl. VAT: £804.86
Incl Sale. VAT: £796.20
SKU: C1300-8MGP-2X
In Stock
Excl. VAT: £647.34
Incl. VAT: £776.81
Incl. VAT: £776.81
SKU: GS752TPP-300EUS
In Stock
Excl. VAT: £646.49
Incl. VAT: £775.79
Incl. VAT: £775.79
SKU: C1200-48P-4X
In Stock
Excl. VAT: £615.97
Incl. VAT: £739.16
Incl. VAT: £739.16
SKU: C1300-24T-4X
In Stock
Excl. VAT: £608.33
Incl. VAT: £730.00
Incl. VAT: £730.00
SKU: CBS220-48P-4G-UK
In Stock
Excl. VAT: £598.58
Incl. VAT: £718.30
Incl. VAT: £718.30
SKU: USW-Enterprise-24-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Power consumption (max) | 550 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 124 Gbit/s |
| Forwarding rate | 92.25 Mpps |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 11.5 - 52 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 34.2 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 95 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 5.11 kg |
In Stock
Excl. VAT: £595.46
Incl. VAT: £714.55
Incl. VAT: £714.55
SKU: C1300-16P-4X
In Stock
Excl. VAT: £582.15
Incl. VAT: £698.58
Incl. VAT: £698.58