SKU: XSM4316S-100NES
In Stock
Excl. VAT: £1,564.40
Incl. VAT: £1,877.27
Incl. VAT: £1,877.27
SKU: C1300-48FP-4G
In Stock
Excl. VAT: £1,557.15
Incl. VAT: £1,868.58
Incl. VAT: £1,868.58
SKU: C9200CX-8P-2X2G-E
In Stock
Excl. VAT: £1,456.14
Incl. VAT: £1,747.37
Incl. VAT: £1,747.37
SKU: CRS520-4XS-16XQ-RM
In Stock
Excl. VAT: £1,453.57
Incl. VAT: £1,744.28
Incl. VAT: £1,744.28
SKU: XS516TM-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £1,440.60
Incl. VAT: £1,728.72
Incl. VAT: £1,728.72
-4%
-4%
SKU: JL675A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 48 |
| Product colour | Black |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 45 W |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Throughput | 98.6 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 1.9 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Side-to-side airflow |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 442 mm |
| Depth | 305 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5 kg |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £1,431.02
Excl Sale. VAT: £1,373.50
Incl. VAT: £1,717.23
Incl Sale. VAT: £1,648.20
Excl Sale. VAT: £1,373.50
Incl. VAT: £1,717.23
Incl Sale. VAT: £1,648.20
SKU: R0M68A-4
In Stock
Excl. VAT: £1,367.10
Incl. VAT: £1,640.52
Incl. VAT: £1,640.52
SKU: USW-Pro-XG-24-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 720W |
| Ports type | (16) 10GbE PoE++, (8) 2.5GbE PoE++ ports |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Switching Capacity | 460 Gbps |
| Forwarding Rate | 342 Mpps |
| Max. Power Consumption | 870W (Including PoE Output) |
| Supported Voltage Range | 100—240V AC |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| Weight | 8 kg (17.6 lb) |
In Stock
Excl. VAT: £1,358.50
Incl. VAT: £1,630.20
Incl. VAT: £1,630.20
SKU: C1300-48P-4X
In Stock
Excl. VAT: £1,328.78
Incl. VAT: £1,594.53
Incl. VAT: £1,594.53
SKU: IE-3100-8T2C-E
In Stock
Excl. VAT: £1,305.89
Incl. VAT: £1,567.06
Incl. VAT: £1,567.06
SKU: JL254A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 48 |
| Product colour | Grey |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 46.6 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45/micro-USB |
| Auto-sensing | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| Half duplex | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Throughput | 112 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.6 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 178 Gbit/s |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Multicast support | Yes |
| Management protocols | SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, Telnet, RMON1, FTP |
| Routing protocols | RIPng, VRRP |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Side-to-side airflow |
| Virtual stacking (units) | 8 |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 4096 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 157.2 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 246.3 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.1 kg |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Virtual stacking (units) | 8 |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 4096 MB |
In Stock
Excl. VAT: £1,275.10
Incl. VAT: £1,530.12
Incl. VAT: £1,530.12
SKU: C1300-48P-4G
In Stock
Excl. VAT: £1,248.35
Incl. VAT: £1,498.01
Incl. VAT: £1,498.01