SKU: R8R46A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | White |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 90 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Half duplex | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 11.9 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 2.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 64 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Width | 177 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 770 g |
| Product colour | White |
| Packet buffer memory | 2 MB |
In Stock
Excl. VAT: £111.93
Incl. VAT: £134.32
Incl. VAT: £134.32
SKU: TL-SL1218MP
In Stock
Excl. VAT: £112.03
Incl. VAT: £134.43
Incl. VAT: £134.43
SKU: JL680A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | White |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 11 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Active link detection | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 32 |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 14.88 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 5.2 µs |
| Latency (1 Gbps) | 3 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 159.5 mm |
| Height | 159.5 mm |
| Weight | 1.16 kg |
| Form factor | 1U |
In Stock
Excl. VAT: £113.08
Incl. VAT: £135.70
Incl. VAT: £135.70
SKU: CBS110-16T-UK
In Stock
Excl. VAT: £113.39
Incl. VAT: £136.07
Incl. VAT: £136.07
SKU: CBS110-8PP-D-UK
In Stock
Excl. VAT: £113.97
Incl. VAT: £136.76
Incl. VAT: £136.76
SKU: TL-SG1210PP
In Stock
Excl. VAT: £115.86
Incl. VAT: £139.04
Incl. VAT: £139.04
SKU: CSS326-24G-2S+RM
In Stock
Excl. VAT: £117.66
Incl. VAT: £141.19
Incl. VAT: £141.19
SKU: R8R49A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | White |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 11.7 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Throughput | 35.71 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 2.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 48 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Width | 340 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 1.91 kg |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £118.71
Incl. VAT: £142.45
Incl. VAT: £142.45
SKU: JL811A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 8 |
| Product colour | white |
| Power consumption (max) | 83.67W |
| Form Factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 11.9 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 5.2 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.8 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 65 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 195.1 mm |
| Depth | 245.1 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 1.54 kg |
| Form factor | 1U |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
In Stock
Excl. VAT: £122.24
Incl. VAT: £146.69
Incl. VAT: £146.69
SKU: TL-SG3428
In Stock
Excl. VAT: £125.28
Incl. VAT: £150.34
Incl. VAT: £150.34
SKU: TL-SG2210MP
In Stock
Excl. VAT: £127.53
Incl. VAT: £153.03
Incl. VAT: £153.03
SKU: TL-SG1218MP
In Stock
Excl. VAT: £130.23
Incl. VAT: £156.27
Incl. VAT: £156.27