SKU: 21CLS0RK04
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | Thinkpad P16s |
| Screen size | 16 Inch |
| Colour Name | Black |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Graphics card | Integrated |
Get Instant Price
SKU: 21KH0022MB
Get Instant Price
SKU: 82XF0040UK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | LENOVO |
| Series | IDEAPAD |
| Colour | Abyss Blue |
| Weight | 1.89 kg |
| Dimensions | (WxDxH) 356 mm x 251 mm x 16.9 mm |
| Card Reader | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Wireless Lan | Yes |
| USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | 1 |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home |
| Most Suitable For | Everyday Use |
| Laptop Battery Capacity | 75.4 Wh |
Get Instant Price
SKU: 81WX0007UK
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Processor | Intel N N200 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Model name | Chromebook S345 |
| Graphics card | AMD A6 |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| 3D | No |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Front camera signal format | 720p |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Windows keys | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | English |
| Housing material | Aluminium |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Width | 328 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 17.7 mm |
| Weight | 1.48 kg |
Get Instant Price
SKU: 20TA00LUUK
Get Instant Price
SKU: 83DV0067UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel Core i7 |
| Colour name | Luna Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Introduction year | 2023 |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| Micro HDMI ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 4-zone RGB |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Office Trial |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 4.1 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Continuous video playback time | 5.6 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| AC adapter power | 230 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, Power on |
| Fingerprint reader | No |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.9 mm |
| Depth | 258.7 mm |
| Height (front) | 2.19 cm |
| Height (rear) | 2.39 cm |
| Weight | 2.38 kg |
Get Instant Price
SKU: 21AK00ADUK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Product type | Mobile workstation |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA Quadro T550 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000,100 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Upgradable |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certification | MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 317.7 mm |
| Depth | 226.9 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
Get Instant Price
SKU: 82H8038DUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home in S mode |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | RoHS |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 236.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
Get Instant Price
New NOB
New NOB

SALE
SKU: 83A1002WUK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel Core i7 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Colour | Black |
| Special feature | Lightweight and portable |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Efficient-core boost frequency | 3.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Neural processor unit (NPU) | No |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certification | ENERGY STAR,RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 235.8 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
Get Instant Price