Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product type | InfiniBand & Fibre Optic Cables |
| Cable length | 0.5 m |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Optical Cable |
|
Minimum Bend Radius |
30mm |
| Max Data Rate | 100Gbps |
|
Cable Length |
30m (98.43ft) |
|
Wavelength |
850nm |
|
Power Consumption |
2.2W |
|
Power supply |
3.3V |
|
Application |
100G Ethernet |
Key Features:
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP |
| Connector 2 | SFP |
| Cable length | 0.5 m |
| Product colour | Black, Grey |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Technical details | |
| Connector 1 | SFP |
| Connector 2 | SFP |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Patch Cable |
| Connector Type | LC to SC |
| Cable Length | 1m,2m,3m … 20m or Customize |
| Tensile Strength | 70 N |
| Polish | UPC to UPC |
| Cable Diameter | 2.0 mm |
| Length Tolerance | +/- 1cm |
| Return Loss | ≥20dB |
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Cable length | 1.5 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Product colour | Black |
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | QSFP+ |
| Cable length | 1 m |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85444290 |
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | QSFP+ |
| Cable length | 2 m |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85444290 |
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | QSFP+ |
| Cable length | 5 m |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85444290 |
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | QSFP+ |
| Cable length | 10 m |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Fibre Optic Cables |
| Connector 1 | QSFP+ |
| Connector 2 | QSFP+ |
| Cable length | 7 m |
| InfiniBand protocol | Yes |