SKU: JW053A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | WLAN access point mount |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Poduct colour | white |
| Compatibility | AP-270 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | AP-270 |
In Stock
Excl. VAT: £52.64
Incl. VAT: £63.16
Incl. VAT: £63.16
SKU: CPE510
In Stock
Excl. VAT: £45.48
Incl. VAT: £54.58
Incl. VAT: £54.58
SKU: JW055A
In Stock
Excl. VAT: £45.43
Incl. VAT: £54.51
Incl. VAT: £54.51
New NOB
New NOB

SALE
SKU: Loco5AC
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 7 W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 5.150 - 5.250, 5.250 - 5.350, 5.470 - 5.725, 5.725 - 5.850 GHz |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, QPSK |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Operating system installed | AirOS |
| Internal memory | 64 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Internal memory | 64 MB |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 5.150 - 5.250, 5.250 - 5.350, 5.470 - 5.725, 5.725 - 5.850 GHz |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, QPSK |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Throughput data rate | 450 Mbit/s |
| Operating system installed | AirOS |
| Internal memory | 64 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Antenna type | Internal |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Network, Power, Signal strength |
| Width | 179 mm |
| Depth | 77.5 mm |
| Weight | 180 g |
| Height | 59.1 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £44.90 Ex VAT
SKU: CPE210
In Stock
Excl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £41.40
Incl. VAT: £41.40
SKU: HC220
In Stock
Excl. VAT: £32.48
Incl. VAT: £38.97
Incl. VAT: £38.97
SKU: UACC-U7-PRO-WALL-TS
In Stock
Excl. VAT: £29.46
Incl. VAT: £35.36
Incl. VAT: £35.36
SKU: S53UG+5HaxD2HaxD-TC&RG650E-EU
Key Features:
| Brand | Mikrotik |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1500,1800,2100,2300,2500,2600,3500,3700 MHz |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| SIM card type | MicroSIM |
| 5G standard | Sub6 NSA, Sub6 SA |
| 5G bands supported | 700,800,850,900,1500,1800,2100,2300,2500,2600,3500,3700 MHz |
| 3G bands supported | 850,900,2100 MHz |
| SIM card slot | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Product type | Desktop/pole router |
| Product colour | Black, Grey |
| Indication light | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Processor cores | 4 |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Cables included | Power, UTP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
In Stock
Get Instant Price
SKU: R3J18A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | WLAN access point mount |
| Compatibility | Aruba 510 Series, Aruba 530 Series, Aruba 550 Series Campus Access Points |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Width | 18 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 142 mm |
| Weight | 158.8 g |
In Stock
Get Instant Price
SKU: R3J19A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | WLAN access point mount |
| Compatibility | Aruba 510 Series, Aruba 530 Series, Aruba 550 Series Campus Access Points |
| Width | 142 mm |
| Depth | 0 mm |
| Height | 142 mm |
| Weight | 208.7 g |
In Stock
Get Instant Price
SKU: R3V60A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: J9835A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 6 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption (max) | 15.6W |
| Product colour | Grey |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| Operating modes | Auto |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Bandwidth | 5 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| Internal | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Bandwidth | 5 GHz |
| I/O ports | 1 RJ-45 autosensing 10/100/1000 port (IEEE 802.3 Type 10BASE-T, IEEE 802.3u Type 100BASE-TX, IEEE 802.3ab Type 1000BASE-T);Duplex: 10BASE-T/100BASE-TX: half or full; 1000BASE-T: full only; 1 RS-232C serial console port; Included |
| RS-232 interface | Yes |
| Internal RJ-45 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Operating modes | Auto |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Bandwidth | 5 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| Power supply | 11 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Internal | Yes |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 2 dBi |
| Antenna | Three RP-SMA; 2 dBi dual-band omnidirectional; 3 external antennas |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Width | 139.7 mm |
| Depth | 33 mm |
| Weight | 2 kg |
| Height | 127 mm |
| Antenna | Three RP-SMA; 2 dBi dual-band omnidirectional; 3 external antennas |
| I/O ports | 1 RJ-45 autosensing 10/100/1000 port (IEEE 802.3 Type 10BASE-T, IEEE 802.3u Type 100BASE-TX, IEEE 802.3ab Type 1000BASE-T);Duplex: 10BASE-T/100BASE-TX: half or full; 1000BASE-T: full only; 1 RS-232C serial console port; Included |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Available on Backorder
Get Instant Price