Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Radio access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Form Factor | External - indoor |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power Consumption | 15.6 W |
|
Ethernet LAN data rates |
10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Antenna type | Internal |
|
Power over Ethernet (PoE) |
Yes |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | TP-Link |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Maximum data transfer rate | 5400 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 250 user(s) |
| VLAN support | No |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5400 Mbit/s |
| Transmitting power (FCC) | <25 dBm (2.4 GHz); <28 dBm (5 GHz) |
| Transmitting power (CE) | <20 dBm(2.4 GHz, EIRP); <23 dBm(5 GHz, band1 & band2, EIRP); <30 dBm(5 GHz, band3, EIRP) |
| Automatic channel scanning | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4804 Mbit/s |
| BeamForming | Yes |
| Number of SSID supported | 16 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Service Set Identifier (SSID) features | Multiple SSIDs |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 1.5 A |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 6 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| LED indicators | Yes |
| Automatic channel scanning | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Width | 243 mm |
| Depth | 243 mm |
| Height | 64 mm |
| Package width | 302 mm |
| Package depth | 304 mm |
| Package height | 82 mm |
| Package weight | 1.32 kg |
| Package width | 302 mm |
| Package depth | 304 mm |
| Package height | 82 mm |
| Package weight | 1.32 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Available on Backorder
Available on Backorder