New NOB
New NOB
SKU: EAP653
In Stock
Excl. VAT: £75.50
Incl. VAT: £90.60
Incl. VAT: £90.60
SKU: EAP650-WALL
In Stock
Excl. VAT: £75.39
Incl. VAT: £90.47
Incl. VAT: £90.47
SKU: RBCAPGI-5ACD2ND-XL
In Stock
Excl. VAT: £75.05
Incl. VAT: £90.06
Incl. VAT: £90.06
SKU: EAP615-WALL
In Stock
Excl. VAT: £74.95
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £89.93
SKU: UMA-D
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Antenna type | Directional antenna |
| Mounting | Wall/Pole |
| Product colour | white |
| Purpose | Indoor & outdoor |
| Antenna gain level (max) | 15 dBi |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Frequency band | 2.4 - 2.5, 5.1 - 5.9 GHz |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 45° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 90° |
| Antenna gain (5 GHz) | 15 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 10 dBi |
| Housing material | Plastic |
| Antenna gain level (max) | 15 dBi |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Frequency band | 2.4 - 2.5, 5.1 - 5.9 GHz |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 0.084027778 |
| Vertical beam width (5 GHz) | 45° |
| Polarization | Dual polarization |
| Mounting | Wall/Pole |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 45° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 90° |
| Product colour | White |
| Antenna gain (5 GHz) | 15 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 10 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Compatible products | UAP-AC-M |
| Frequency band | 2.4 - 2.5, 5.1 - 5.9 GHz |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 0.084027778 |
| Vertical beam width (5 GHz) | 45° |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 90° |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 45° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 90° |
| Antenna gain (5 GHz) | 15 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 10 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Compatible products | UAP-AC-M |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Product colour | White |
| Weight | 480 g |
| Width | 128 mm |
| Depth | 32.5 mm |
| Height | 201.3 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
In Stock
Excl. VAT: £68.28
Incl. VAT: £81.93
Incl. VAT: £81.93
SKU: EAP650
In Stock
Excl. VAT: £67.90
Incl. VAT: £81.48
Incl. VAT: £81.48
New NOB
New NOB
SKU: NSM2
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 5.5W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| 2.4 GHz | Yes |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 32 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | RoHS, FCC Part 15.247, IC RS210, CE |
| Antenna gain level (max) | 11.2 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Transmitting power | 28 dBmW |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 30 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 294 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £67.50 Ex VAT
SKU: UK-Ultra
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 866.7 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44- 57 V |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Number of connectors | 2 |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Reset button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Width | 84 mm |
| Depth | 34 mm |
| Weight | 173 g |
| Height | 137 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £64.87
Incl. VAT: £77.85
Incl. VAT: £77.85
SKU: NSM5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 4 |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 4.9 - 5.9 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Antenna gain level (max) | 16 dBi |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 31 mm |
In Stock
Excl. VAT: £61.79
Incl. VAT: £74.15
Incl. VAT: £74.15
SKU: EAP225
In Stock
Excl. VAT: £59.40
Incl. VAT: £71.28
Incl. VAT: £71.28
SKU: EAP225-OUTDOOR
In Stock
Excl. VAT: £56.86
Incl. VAT: £68.23
Incl. VAT: £68.23