SKU: EAP620 HD
In Stock
Excl. VAT: £107.69
Incl. VAT: £129.22
Incl. VAT: £129.22
SKU: RB962UiGS-5HacT2HnT
In Stock
Excl. VAT: £105.80
Incl. VAT: £126.96
Incl. VAT: £126.96
SKU: AFi-R
Key Features:
| Brand | AmpliFi |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | white |
| Dimensions | 99.5 x 97.8 x 99.6 mm (3.9 x 3.9 x 3.9") |
| Weight | 410 g (14.5 oz) |
| Networking Interface | WiFi |
| (1) GbE RJ45 WAN | |
| (4) GbE RJ45 LAN | |
| Max. Power Consumption | 11W |
| ESD/EMP Protection | ± 24kV Air/Contact |
| Max. TX Power | 26 dBm |
| Radios | 2 |
| MIMO Chains | 6 |
| Speed | 1750 Mbps |
| Antennas | (1) Dual-Band Antenna, Tri-Polarity |
| Display | 40.6 mm (1.6") Diagonal, 240 x 240, 212 ppi, G+F Touch, Full Color |
| Buttons | Reset |
| Operating Temperature | -10 to 55° C (14 to 131° F) |
| Operating Humidity | 5 to 95% Noncondensing |
| Certifications | FCC, CE, IC |
| WiFi Standards | 802.11ac |
| Power Save | Supported |
| Wireless Security | WPA2-PSK AES/TKIP |
In Stock
Excl. VAT: £98.50
Incl. VAT: £118.20
Incl. VAT: £118.20
SKU: RBWAPG-60AD
In Stock
Excl. VAT: £96.60
Incl. VAT: £115.92
Incl. VAT: £115.92
SKU: RBMETALG-52SHPACN
In Stock
Excl. VAT: £96.60
Incl. VAT: £115.92
Incl. VAT: £115.92
SKU: UAP-AC-M
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Power plug type | Desk/Wall |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| Number of users | 250 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Number of users | 250 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Maximum data transfer rate | 1167 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Number of SSID supported | 4 |
| Service Set Identifier (SSID) features | Hidden SSID |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (typical) | 8.5 W |
| Power supply | 24 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 46 mm |
| Depth | 34 mm |
| Weight | 152 g |
| Height | 353 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
In Stock
Excl. VAT: £95.50
Incl. VAT: £114.60
Incl. VAT: £114.60
SKU: Q9X66A
In Stock
Excl. VAT: £89.82
Incl. VAT: £107.78
Incl. VAT: £107.78
SKU: RBGrooveGA-52HPacn
In Stock
Excl. VAT: £80.24
Incl. VAT: £96.28
Incl. VAT: £96.28
SKU: EAP245
Key Features:
| Brand | TP-LINK |
| Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Wireless isolation | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Syslog | Yes |
| Transmitting power | 27 dBmW |
| Reset button | Yes |
| Frequency band | 2.4, 5 GHz |
| Web-based management | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Cable lock slot | Yes |
| Port-based Network Access Control (PNAC) | Yes |
| Number of SSID supported | 16 |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Syslog | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Power consumption (typical) | 12.3 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 1.5 A |
| AC input voltage | 12 V |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Transmitting power | 27 dBmW |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| LED indicators | Power |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Width | 205.4 mm |
| Depth | 181.6 mm |
| Height | 37.4 mm |
In Stock
Excl. VAT: £78.50
Incl. VAT: £94.20
Incl. VAT: £94.20
SKU: EAP613
In Stock
Excl. VAT: £77.05
Incl. VAT: £92.46
Incl. VAT: £92.46
SKU: U7-Lite
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 7 |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 200 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4300 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4300 Mbit/s |
| Fit AP mode features | Hotspot 2.0 |
| Spatial streams | 4 |
| Coverage area | 115 m² |
| Wireless meshing | Yes |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 23 dBmW |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 24 dBmW |
| Security algorithms | PPSK |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44 - 57 V |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | System |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | System |
| Fast roaming | Yes |
| Width | 171.5 mm |
| Depth | 33 mm |
| Weight | 313 g |
| Height | 171.5 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 40 °C |
In Stock
Excl. VAT: £76.90
Incl. VAT: £92.28
Incl. VAT: £92.28
New NOB
New NOB

SALE
SKU: VAP805-K
Key Features:
| Brand | Dreytek |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Power plug type | Desk/Wall |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Placement | Desk, Table, Shelf |
| Product colour | White |
| Full duplex | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| VLAN support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Wi-Fi roaming | Yes |
| Band steering | Yes |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| Smart mesh system | Yes |
| Cloud services supported | Draytek VigorACS |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 600 Mbit/s |
| Fit AP mode features | 802.11k & 802.11v smart roaming, Mesh networking, WDS zero-configuration deployment, Wireless distribution system (WDS) |
| BeamForming | Yes |
| Operating system installed | DrayOS |
| Number of SSID supported | 16 |
| Auto Wireless Distribution System (WDS) | Yes |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSID, WPA, WPA2, WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, WPA3, WPA3-Enterprise, WPS |
| MAC address filtering | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Service Set Identifier (SSID) features | Hidden SSID, Multiple SSIDs, SSID broadcast, SSID broadcast on/off |
| Management protocols | TR-069 |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | Dual stack IPv4/IPv6 |
| Interface | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power consumption (max) | 12 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Desk, Table, Shelf |
| Product colour | White |
| LED indicators | LAN, System |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 4.9 dBi |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | No |
| PSTI certified | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| PSTI certified | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| LED indicators | LAN, System |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Fast roaming | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Batch upgrade | Yes |
| Local AP management | Telnet |
| Width | 110 mm |
| Depth | 110 mm |
| Weight | 405 g |
| Height | 153 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Rack mounting | No |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £75.90 Ex VAT

