Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Radio access point |
| Wifi Technology | Wifi 6 |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power consumption (max) | 32W |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 802.11ax |
| Device Type | Radio access point |
| Ruggedized Design | Outdoor |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 802.11ax |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Antenna | Internal |
| Antenna Qty | 2 |
|
Antenna features |
Integrated antenna |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 6 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption (max) | 15.6 W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1774 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.15.4 |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | None |
| Maximum data transfer rate | 1774 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.15.4 |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.15.4 |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1774 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| MDI / DMI-X automatic switchover | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA2, WPA3 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Certification | None |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.4 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Certification | None |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| MDI / DMI-X automatic switchover | Yes |
| Width | 165 mm |
| Depth | 165 mm |
| Weight | 1.03 kg |
| Height | 110 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Incl. VAT: £322.50
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | WMM, WPA, WPA2 |
| Power consumption (max) | 38.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Certification | None |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | None |
| Width | 260 mm |
| Depth | 260 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Height | 58 mm |
Incl. VAT: £358.62
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 3550 Mbit/s |
| Power consumption (typical) | 23.3 W |
| Product colour | White |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Certification | None |
| Maximum data transfer rate | 3550 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 1148 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Certification | None |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 5.4 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | None |
| Width | 240 mm |
| Depth | 240 mm |
| Weight | 1.27 kg |
| Height | 57 mm |
Excl Sale. VAT: £456.50
Incl. VAT: £598.56
Incl Sale. VAT: £547.80
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Radio access point |
| Wifi Technology | Wifi 6 |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power consumption | 23.3 W |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Maximum data transfer rate | 3550 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 1148 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| USB connector type | USB Type-A |
| Antenna type | External |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Radio access point |
| Wifi Technology | Wifi 6 |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power consumption | 16 W |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz |
| USB connector type | USB Type-A |
|
Antenna type |
External |
| Placement | Ceiling |
| Power over Ethernet (PoE) | YES |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Radio access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Form Factor | External - indoor |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power Consumption | 15.6 W |
|
Ethernet LAN data rates |
10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Antenna type | Internal |
|
Power over Ethernet (PoE) |
Yes |
Available on Backorder
Incl. VAT: £54.51
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | WLAN access point mount |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Poduct colour | white |
| Compatibility | AP-270 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | AP-270 |
Incl. VAT: £63.16
Available on Backorder