SKU: V166-K
In Stock
Excl. VAT: £109.65
Incl. VAT: £131.58
Incl. VAT: £131.58
New NOB
New NOB

SALE
SKU: V2136AX-K
Key Features:
| Brand | DreyTek |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Product type | Desktop/pole router |
| Product colour | White |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Antenna design | External |
| VPN throughput | 390 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2402 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Routing protocols | BGP, OSPF, RIP |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| VPN tunnels quantity | 4 |
| VPN support | IPsec IKEv1, IKEv2, IKEv2 EAP, IPsec-XAuth, OpenVPN, WireGuard |
| Port forwarding | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q |
| Full duplex | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Port triggering | Yes |
| Wireless Distribution System (WDS) bridge | Yes |
| VPN server | yes |
| Static route | Yes |
| SSID-based VLAN assignment | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| VPN throughput | 390 Mbit/s |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| MIMO | Yes |
| VPN tunnels quantity | 4 |
| VPN support | IPsec IKEv1, IKEv2, IKEv2 EAP, IPsec-XAuth, OpenVPN, WireGuard |
| URL filtering | Yes |
| System event log | Yes |
| Security algorithms | 3DES, AES, HTTPS, SSH, SSID, |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Guest access | Yes |
| Firewall | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Parental control | Yes |
| Stateful Packet Inspection (SPI) | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DDoS protection | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 3000 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2402 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Routing protocols | BGP, OSPF, RIP |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Product type | Desktop/pole router |
| Wall mountable | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Activity, LAN, Power, USB, WLAN |
| Housing material | Plastic |
| Indication light | Yes |
| PSTI certified | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Packaging content | •Vigor 2136ax series router 12V Power Supply with UK Plug |
| Antenna design | External |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antenna gain level (max) | 2.7 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | 2x2 |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 207 mm |
| Weight | 508 g |
| Height | 42 mm |
| Depth | 131 mm |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| PSTI certified | Yes |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £138.67 Ex VAT
SKU: V2763-K
In Stock
Excl. VAT: £132.23
Incl. VAT: £158.67
Incl. VAT: £158.67
SKU: V2832N-K
In Stock
Excl. VAT: £188.13
Incl. VAT: £225.75
Incl. VAT: £225.75
SKU: V2865LAX-5G-K
Key Features:
| Brand | DrayTek |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Rack/wall router |
| Product colour | White |
| Power consumption (typical) | 31.2 W |
| Antenna design | External |
| WLAN data transfer rate (max) | 3000 Mbit/s |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Routing protocols | BGP, IP, RIP-1, RIP-2, RIPng |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Management protocols | HTTP, HTTPS, Telnet, SSH, FTP, TR-069 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| VPN tunnels quantity | 32 |
| VPN support | IPsec, SSL, OpenVPN, WireGuard, PPTP, L2TP |
| Port forwarding | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Number of guest networks (5 GHz) | 4 |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 4 |
| Wireless Distribution System (WDS) bridge | Yes |
| VPN server | IPsec, SSL, OpenVPN, WireGuard, PPTP, L2TP |
| VPN Passthrough | Yes |
| Static route | Yes |
| SSID-based VLAN assignment | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Routing protocols | BGP, IP, RIP-1, RIP-2, RIPng |
| Management protocols | HTTP, HTTPS, Telnet, SSH, FTP, TR-069 |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| Web-based setup wizard | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| MIMO | Yes |
| VPN tunnels quantity | 32 |
| VPN support | IPsec, SSL, OpenVPN, WireGuard, PPTP, L2TP |
| URL filtering | Yes |
| System event log | Yes |
| Security algorithms | 3DES, AES, HTTPS, WPA2-Personal, WPA2-RADIUS |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Filtering | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Parental control | Yes |
| Stateful Packet Inspection (SPI) | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DDoS protection | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Internal modem | Yes |
| Web-based setup wizard | Yes |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Antenna included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Packaging content | •4x 1m LTE Extension Base •4x Detachable LTE Antennas |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| SIM card slot | Yes |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| WAN connection type | RJ-11, RJ-45, USB |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 3000 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | Yes |
| Product type | Rack/wall router |
| Wall mountable | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Indication light | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Antenna design | External |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Operating system installed | DrayOS |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 31.2 W |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 241 mm |
| Weight | 670 g |
| Height | 44 mm |
| Depth | 165 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Antenna included | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £574.52
Incl. VAT: £689.42
Incl. VAT: £689.42
SKU: V2865-K
In Stock
Excl. VAT: £212.85
Incl. VAT: £255.42
Incl. VAT: £255.42
SKU: V2763AC-K
In Stock
Excl. VAT: £175.23
Incl. VAT: £210.27
Incl. VAT: £210.27
SKU: V2865AX-K
Key Features:
| Brand | DreyTek |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Power consumption (typical) | 28.2 W |
| Antenna design | External |
| Power source type | AC, DC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wireless Distribution System (WDS) bridge | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 800 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Web-based management | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Wall mountable | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Indication light | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna type | 1x1 |
| Power source type | AC, DC |
| Power consumption (typical) | 28.2 W |
| Output voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 241 mm |
| Weight | 780 g |
| Height | 44 mm |
| Depth | 165 mm |
In Stock
Excl. VAT: £284.88
Incl. VAT: £341.85
Incl. VAT: £341.85
New NOB
New NOB

SALE
SKU: V167-K
Key Features:
| Brand | Draytek |
| Product Type | Modems |
| VDSL | Yes |
| Modem speed | 30000 Kbit/s |
| Interface | RJ-45, RJ-11 |
| Antenna type | Internal |
| Upstream data rate | 300 Mbit/s |
| Downstream data rate | 20 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Routing protocols | IP |
| Supported protocols | PPPoE, DHCP, Static IP, PPTP/L2TP |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 45% |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| DC input voltage | 12 V |
| Power consumption (typical) | 4.4 W |
| Power supply type | DC 12V @ 0.4A |
| Width | 40 mm |
| Weight | 270 g |
| Height | 125 mm |
| Depth | 181 mm |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £89.10 Ex VAT
SKU: E50UG
In Stock
Excl. VAT: £43.46
Incl. VAT: £52.15
Incl. VAT: £52.15
SKU: CRS326-4C+20G+2Q+RM
In Stock
Excl. VAT: £696.63
Incl. VAT: £835.96
Incl. VAT: £835.96
SKU: C53UIG+5HPAXD2HPAXD
In Stock
Excl. VAT: £107.96
Incl. VAT: £129.55
Incl. VAT: £129.55