SKU: C9300-24P-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 445 w |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Mean time to repair (MTTR) | 299000 h |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £3,620.30
Incl. VAT: £4,344.35
Incl. VAT: £4,344.35
SKU: C9300-24P-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 445 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Jumbo frames | 9198 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 208 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
In Stock
Excl. VAT: £3,079.44
Incl. VAT: £3,695.33
Incl. VAT: £3,695.33
SKU: C9300-24S-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £20,040.93
Incl. VAT: £24,049.12
Incl. VAT: £24,049.12
SKU: C9300-24S-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £20,040.93
Incl. VAT: £24,049.12
Incl. VAT: £24,049.12
SKU: C9300-24T-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 7.27 kg |
In Stock
Excl. VAT: £2,989.77
Incl. VAT: £3,587.72
Incl. VAT: £3,587.72
SKU: C9300-24UX-A
In Stock
Excl. VAT: £9,148.76
Incl. VAT: £10,978.51
Incl. VAT: £10,978.51
SKU: C9300-48P-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 437 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £5,300.72
Incl. VAT: £6,360.86
Incl. VAT: £6,360.86
SKU: C9300-48P-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 437 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Number of VLANs | 4094 |
| Jumbo frames | 9198 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 256 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 190.48 Mpps |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 48 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £5,775.74
Incl. VAT: £6,930.88
Incl. VAT: £6,930.88
SKU: C9300-48T-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £4,650.66
Incl. VAT: £5,580.79
Incl. VAT: £5,580.79
SKU: C9300-48UN-E
In Stock
Excl. VAT: £9,811.52
Incl. VAT: £11,773.82
Incl. VAT: £11,773.82
SKU: C9300-48U-E
In Stock
Excl. VAT: £7,910.81
Incl. VAT: £9,492.97
Incl. VAT: £9,492.97
SKU: C9300-48UXM-E
In Stock
Excl. VAT: £9,540.51
Incl. VAT: £11,448.61
Incl. VAT: £11,448.61