SKU: C9300L-48P-4X-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 505 w |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
In Stock
Excl. VAT: £5,441.31
Incl. VAT: £6,529.57
Incl. VAT: £6,529.57
SKU: C9300L-48T-4G-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
In Stock
Excl. VAT: £3,937.61
Incl. VAT: £4,725.13
Incl. VAT: £4,725.13
SKU: C9300LM-48U-4Y-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 790W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Ports specification | 48 x 1G (1G/100M/10M) UPOE + 4 x 25G SFP+ |
| Managed | Yes |
| Power Over Ethernet (PoE) | UPOE |
| PoE Budget | 790W |
| Forwarding rate | 220.22 Mpps |
| Switching capacity | 296 Gbps |
| MAC Address Table Size | 32000 |
| VLANs supported | 4094 |
| Routing Protocols | OSPF, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, EIGRP, HSRP, VRRP, PIM-SM, EIGRP for IPv6, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, policy-based routing (PBR), RIPng, MPLS, MSTP |
| Stackable | Yes |
| Interfaces | 40 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 25GBase-X SFP+ uplink ¦ 1 x network stack device ¦ 1 x management (LAN) RJ-45 ¦ 1 x console ¦ 1 x USB 2.0 ¦ |
| RAM | 8 GB |
| Flash | 16 GB |
| Expansion Slots | 0 |
| Max Operating Temperature | 45 °C |
| Min Operating Temperature | -5 °C |
| MTBF | 304,970 hours |
| Power Supply | Internal power supply |
| Included Accessories | N/A |
| Width | 44.4 cm |
| Depth | 33.4 cm |
| Height | 4.3 cm |
| Weight | 5.45 Kg |
In Stock
Excl. VAT: £10,749.48
Incl. VAT: £12,899.38
Incl. VAT: £12,899.38
SKU: IE-3100-8T2C-E
In Stock
Excl. VAT: £1,305.89
Incl. VAT: £1,567.06
Incl. VAT: £1,567.06
SKU: IE-3200-8P2S-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 240 W |
| Ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP entries | 1000 |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3 |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | VLAN Identifier ( VLAN ID) |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Virtual LAN features | VLAN Identifier ( VLAN ID) |
| Number of VLANs | 256 |
| MAC address table | 8000 entries |
| Number of queues | 8 |
| Product colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 613125 h |
| Dying Gasp | Yes |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 10 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Compatible memory cards | SD |
| Console port | RJ-45 |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | Guest VLAN, MAC-based authentication |
| Access Control List (ACL) rules | 1500 |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv3, SSH |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP entries | 1000 |
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Electromagnetic compatibility | FCC 47 CFR 15 B A, EN 55032/CISPR 32 A, VCCI A, AS/NZS CISPR 32 A, CISPR 11 A, ICES 003 A, CNS 13438 A, KN 32 A, EN 300 386 |
| Certification | UL/CSA 60950-1,CB to IEC 60950-1, UL/CSA 62368-1, CB to IEC 62368-1, UL/CSA 61010-2-201, CB IEC/EN 61010-2-201, UL121201(l, Div 2, A-D), SA 213 (l, Div 2, A-D), UL/CSA 60079-0, -15 (l, 2, Gc/IIC), IEC 60079-0, -15 IECEx (l, 2, Gc/IIC), EN 60079-0, -15 ATEX (l, 2, Gc/IIC), EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61000-6-1 EN 61326-1 IEEE 1613 EN/IEC 61850-3 EN50121-4 ODVA |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1500 MB |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| DIN rail mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Electromagnetic compatibility | FCC 47 CFR 15 B A, EN 55032/CISPR 32 A, VCCI A, AS/NZS CISPR 32 A, CISPR 11 A, ICES 003 A, CNS 13438 A, KN 32 A, EN 300 386 |
| Certification | UL/CSA 60950-1,CB to IEC 60950-1, UL/CSA 62368-1, CB to IEC 62368-1, UL/CSA 61010-2-201, CB IEC/EN 61010-2-201, UL121201(l, Div 2, A-D), SA 213 (l, Div 2, A-D), UL/CSA 60079-0, -15 (l, 2, Gc/IIC), IEC 60079-0, -15 IECEx (l, 2, Gc/IIC), EN 60079-0, -15 ATEX (l, 2, Gc/IIC), EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61000-6-1 EN 61326-1 IEEE 1613 EN/IEC 61850-3 EN50121-4 ODVA |
| Memory type | DRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 613125 h |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1500 MB |
| Dying Gasp | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power consumption (typical) | 35 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 5.5 A |
| DC input voltage | 9.6 - 60 V |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 240 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 91.4 mm |
| Depth | 134.6 mm |
| Height | 152.4 mm |
| Weight | 1.7 kg |
In Stock
Excl. VAT: £2,075.50
Incl. VAT: £2,490.60
Incl. VAT: £2,490.60
SKU: IE-3300-8T2S-E
In Stock
Excl. VAT: £2,835.11
Incl. VAT: £3,402.13
Incl. VAT: £3,402.13
SKU: C1300-16T-2G
In Stock
Excl. VAT: £374.64
Incl. VAT: £449.57
Incl. VAT: £449.57
SKU: C1300-16FP-2G
In Stock
Excl. VAT: £853.30
Incl. VAT: £1,023.96
Incl. VAT: £1,023.96
SKU: C1300-24FP-4X
In Stock
Excl. VAT: £1,018.66
Incl. VAT: £1,222.39
Incl. VAT: £1,222.39
SKU: C1300-24FP-4G
In Stock
Excl. VAT: £941.60
Incl. VAT: £1,129.92
Incl. VAT: £1,129.92
SKU: C1300-24P-4X
In Stock
Excl. VAT: £786.31
Incl. VAT: £943.57
Incl. VAT: £943.57
SKU: C1300-48T-4X
In Stock
Excl. VAT: £938.10
Incl. VAT: £1,125.72
Incl. VAT: £1,125.72
