SKU: TL-SG1008P
In Stock
Excl. VAT: £42.00
Incl. VAT: £50.40
Incl. VAT: £50.40
SKU: USW-Flex-2.5G-5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 5 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 25 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Product colour | White |
| Switching capacity | 25 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 18.6 Mpps |
| Throughput | 12.5 Gbit/s |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Power, Progress |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Minimum system requirements | UniFi Network Version 8.4.62 and later |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power plug type | Type A |
| Power supply included | Yes |
| Input current | 1:00 AM |
| DC input voltage | 5 V |
| Power source | AC/DC/PoE |
| Power connector | USB |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 6.4 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Networking features | STP / RSTP with priorities and port-level disable, Egress rate limit |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 117.1 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Weight | 206 g |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, Power, Progress |
| Minimum system requirements | UniFi Network Version 8.4.62 and later |
| AC adapter included | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £41.76
Incl. VAT: £50.11
Incl. VAT: £50.11
SKU: TL-SG108S
In Stock
Excl. VAT: £40.25
Incl. VAT: £48.30
Incl. VAT: £48.30
TP-Link network switch Unmanaged Fast Ethernet (10/100) Power over Ethernet (PoE) Olive (TL-SF1008P)
SKU: TL-SF1008P
In Stock
Excl. VAT: £35.83
Incl. VAT: £43.00
Incl. VAT: £43.00
SKU: CBS110-5T-D-UK
In Stock
Excl. VAT: £34.62
Incl. VAT: £41.54
Incl. VAT: £41.54
TP-Link network switch Unmanaged Fast Ethernet (10/100) Power over Ethernet (PoE) Black (TL-SF1006P)
SKU: TL-SF1006P
In Stock
Excl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £41.40
Incl. VAT: £41.40
SKU: TL-SG105S
In Stock
Excl. VAT: £32.20
Incl. VAT: £38.64
Incl. VAT: £38.64
TP-Link network switch Unmanaged Fast Ethernet (10/100) Power over Ethernet (PoE) Black (TL-SF1005P)
SKU: TL-SF1005P
In Stock
Excl. VAT: £28.87
Incl. VAT: £34.64
Incl. VAT: £34.64
SKU: TL-SF1016DS
In Stock
Excl. VAT: £26.83
Incl. VAT: £32.20
Incl. VAT: £32.20
SKU: USW-FLEX-MINI-UK
In Stock
Excl. VAT: £26.51
Incl. VAT: £31.81
Incl. VAT: £31.81
SKU: TL-SF1005LP
In Stock
Excl. VAT: £25.55
Incl. VAT: £30.66
Incl. VAT: £30.66
New NOB
New NOB
SKU: USW-Flex-Mini
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 2.5 W |
| Power supply included | Yes |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 107.2 mm |
| Depth | 70.2 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Weight | 150 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Cables included | USB Type-C |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £25.10 Ex VAT