SKU: GS108GE
In Stock
Excl. VAT: £24.58
Incl. VAT: £29.49
Incl. VAT: £29.49
SKU: GS105E-200PES
In Stock
Excl. VAT: £24.08
Incl. VAT: £28.90
Incl. VAT: £28.90
SKU: GS108E-300UKS
In Stock
Excl. VAT: £23.00
Incl. VAT: £27.60
Incl. VAT: £27.60
SKU: GS308-300UKS
In Stock
Excl. VAT: £21.65
Incl. VAT: £25.99
Incl. VAT: £25.99
SKU: GS308-300PES
In Stock
Excl. VAT: £21.60
Incl. VAT: £25.92
Incl. VAT: £25.92
SKU: TL-SF1016D
In Stock
Excl. VAT: £20.45
Incl. VAT: £24.54
Incl. VAT: £24.54
SKU: LS105G
In Stock
Get Instant Price
SKU: DGS-1008D/B
In Stock
Get Instant Price
SKU: JL686A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 48 |
| Product colour | white |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 460 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| IGMP snooping | Yes |
| Active link detection | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 32 |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| 10G support | No |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Number of VLANs | 4093 |
| Throughput | 130.95 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 322.6 mm |
| Weight | 4.52 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: JL683A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 24 |
| Product colour | white |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 234 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| IGMP snooping | Yes |
| Active link detection | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 32 |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Number of VLANs | 4093 |
| Throughput | 95.23 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 265 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.5 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price