SKU: R2H28-61001
In Stock
Excl. VAT: £320.89
Incl. VAT: £385.07
Incl. VAT: £385.07
SKU: SG3452
In Stock
Excl. VAT: £314.88
Incl. VAT: £377.85
Incl. VAT: £377.85
SKU: VSFX2120-K
In Stock
Excl. VAT: £311.75
Incl. VAT: £374.10
Incl. VAT: £374.10
SKU: USW-48
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Forwarding rate | 77.376 Mpps |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | LAN, System |
| Housing material | Steel |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | LAN, System |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.9 kg |
In Stock
Excl. VAT: £307.53
Incl. VAT: £369.03
Incl. VAT: £369.03
SKU: USW-Pro-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 24 |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £306.50
Incl. VAT: £367.80
Incl. VAT: £367.80
SKU: TL-SG3210XHP-M2
In Stock
Excl. VAT: £303.29
Incl. VAT: £363.95
Incl. VAT: £363.95
SKU: MS108TUP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £300.17
Incl. VAT: £360.21
Incl. VAT: £360.21
SKU: USW-Pro-Max-16-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 16 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 180 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Switch type | Managed |
| Multicast support | Yes |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 12 |
| Power connector | DC-in jack |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Switching capacity | 84 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 62.496 Mpps |
| Throughput | 42 Gbit/s |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping, DHCPv6 relay |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Housing material | Steel |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 12 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 180 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 4 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 325.1 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Mounting brackets included | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Steel |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | System |
In Stock
Excl. VAT: £295.50
Incl. VAT: £354.60
Incl. VAT: £354.60
SKU: TP-SW8GBT-2SFP
In Stock
Excl. VAT: £292.42
Incl. VAT: £350.91
Incl. VAT: £350.91
SKU: UISP-S-PRO
In Stock
Excl. VAT: £292.34
Incl. VAT: £350.80
Incl. VAT: £350.80
SKU: SG3428MP
In Stock
Excl. VAT: £291.44
Incl. VAT: £349.73
Incl. VAT: £349.73
-2%
-2%
SKU: R8N88A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 24 |
| Product colour | Black |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 33 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 128 |
| IPv4 FIB entries | 256 |
| Throughput | 41.6 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 1.5 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 FIB entries | 128 |
| IPv4 FIB entries | 256 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Form factor | 1U |
| Stackable | No |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 201.2 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| IPv6 FIB entries | 128 |
| IPv4 FIB entries | 256 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Form factor | 1U |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £290.25
Excl Sale. VAT: £285.50
Incl. VAT: £348.30
Incl Sale. VAT: £342.60
Excl Sale. VAT: £285.50
Incl. VAT: £348.30
Incl Sale. VAT: £342.60