SKU: GS728TP-300EUS
In Stock
Excl. VAT: £251.65
Incl. VAT: £301.98
Incl. VAT: £301.98
SKU: JL683B
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 24 |
| Product colour | white |
| Power consumption (max) | 280 W |
| Form Factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 95.23 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 4.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.4 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.3 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | No |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 195 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 264.7 mm |
| Weight | 3.49 kg |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
In Stock
Excl. VAT: £250.89
Incl. VAT: £301.07
Incl. VAT: £301.07
SKU: TL-SG3452
In Stock
Excl. VAT: £245.66
Incl. VAT: £294.79
Incl. VAT: £294.79
SKU: GS724TP-300EUS
In Stock
Excl. VAT: £244.87
Incl. VAT: £293.85
Incl. VAT: £293.85
SKU: MS108UP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £242.92
Incl. VAT: £291.50
Incl. VAT: £291.50
SKU: CBS110-24PP-UK
In Stock
Excl. VAT: £238.22
Incl. VAT: £285.86
Incl. VAT: £285.86
SKU: CBS220-16P-2G-UK
In Stock
Excl. VAT: £237.68
Incl. VAT: £285.22
Incl. VAT: £285.22
SKU: TL-SX1008
In Stock
Excl. VAT: £234.81
Incl. VAT: £281.77
Incl. VAT: £281.77
SKU: SG350-28MP-K9-4
In Stock
Excl. VAT: £233.28
Incl. VAT: £279.93
Incl. VAT: £279.93
SKU: SG3428X
In Stock
Excl. VAT: £229.60
Incl. VAT: £275.52
Incl. VAT: £275.52
SKU: C1300-8FP-2G
In Stock
Excl. VAT: £228.76
Incl. VAT: £274.51
Incl. VAT: £274.51
SKU: USW-FLEX-XG
In Stock
Excl. VAT: £227.80
Incl. VAT: £273.36
Incl. VAT: £273.36