SKU: USW-24-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 95 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Throughput | 26000 Mpps |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 38.69 Mpps |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 92 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3 kg |
In Stock
Excl. VAT: £282.90
Incl. VAT: £339.48
Incl. VAT: £339.48
SKU: C1200-24T-4G
In Stock
Excl. VAT: £279.39
Incl. VAT: £335.27
Incl. VAT: £335.27
SKU: TL-SG3428MP
In Stock
Excl. VAT: £268.35
Incl. VAT: £322.02
Incl. VAT: £322.02
SKU: C1300-8T-E-2G
In Stock
Excl. VAT: £267.35
Incl. VAT: £320.82
Incl. VAT: £320.82
SKU: C1200-16T-2G
In Stock
Excl. VAT: £266.49
Incl. VAT: £319.79
Incl. VAT: £319.79
SKU: GS510TPP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £264.45
Incl. VAT: £317.34
Incl. VAT: £317.34
SKU: DGS-1250-28X/E
In Stock
Excl. VAT: £261.19
Incl. VAT: £313.43
Incl. VAT: £313.43
SKU: GS324P-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £259.89
Incl. VAT: £311.87
Incl. VAT: £311.87
SKU: C1200-8P-E-2G
In Stock
Excl. VAT: £259.18
Incl. VAT: £311.02
Incl. VAT: £311.02
SKU: GS348-100EUS
Key Features:
| Brand | Netgear |
| Product type | Network Switches |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 23 W |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 8.81 W |
| Input current | 0.041666667 |
| Power source | AC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Packet forwarding rate (1 Gbps) | 1448000 pps |
| Jumbo frames | 9216 |
| Latency (1 Gbps) | 4 µs |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 96 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Heat dissipation | 7866 BTU/h |
| Width | 440 mm |
| Depth | 204 mm |
| Height | 43.2 mm |
| Weight | 3.15 kg |
In Stock
Excl. VAT: £259.08
Incl. VAT: £310.89
Incl. VAT: £310.89
SKU: JL685A
In Stock
Excl. VAT: £255.68
Incl. VAT: £306.81
Incl. VAT: £306.81
SKU: GS516PP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £255.42
Incl. VAT: £306.50
Incl. VAT: £306.50