SKU: N9K-C93180YC-FX3
In Stock
Excl. VAT: £15,097.32
Incl. VAT: £18,116.78
Incl. VAT: £18,116.78
SKU: C9300-24UX-A
In Stock
Excl. VAT: £9,225.83
Incl. VAT: £11,070.99
Incl. VAT: £11,070.99
SKU: C9300-48U-E
In Stock
Excl. VAT: £7,985.67
Incl. VAT: £9,582.80
Incl. VAT: £9,582.80
SKU: C9300-48P-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 437 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Number of VLANs | 4094 |
| Jumbo frames | 9198 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 256 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 190.48 Mpps |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 48 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £5,830.34
Incl. VAT: £6,996.40
Incl. VAT: £6,996.40
SKU: C9300-48T-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £5,063.10
Incl. VAT: £6,075.72
Incl. VAT: £6,075.72
SKU: GSM4248UX-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £4,765.94
Incl. VAT: £5,719.13
Incl. VAT: £5,719.13
SKU: MS225-48FP-HW
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 740 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| GMP snooping | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4095 |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4095 |
| Number of VLANs | 4095 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 320555 h |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 320555 h |
| Rack mounting | Yes |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 882 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power consumption (typical) | 54 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 484.6 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 43.8 mm |
| Weight | 4.37 kg |
In Stock
Excl. VAT: £3,127.74
Incl. VAT: £3,753.29
Incl. VAT: £3,753.29
SKU: C9300-24P-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 445 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Jumbo frames | 9198 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 208 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
In Stock
Excl. VAT: £3,105.38
Incl. VAT: £3,726.45
Incl. VAT: £3,726.45
SKU: IE-3300-8T2S-E
In Stock
Excl. VAT: £2,859.05
Incl. VAT: £3,430.85
Incl. VAT: £3,430.85
SKU: C1300-24XTS
In Stock
Excl. VAT: £2,784.29
Incl. VAT: £3,341.14
Incl. VAT: £3,341.14
SKU: GSM4248PX-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £2,737.35
Incl. VAT: £3,284.82
Incl. VAT: £3,284.82
SKU: GSM4352PB-100NES
In Stock
Excl. VAT: £2,635.50
Incl. VAT: £3,162.60
Incl. VAT: £3,162.60