SKU: C1300-24P-4G
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 27.5 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| QinQ implementation | Selective QinQ |
| Policy-based routing | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Plug and Play | Yes |
| Processor frequency | 1.4 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 698220 h |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Product colour | Grey |
| Processor frequency | 1.4 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 698220 h |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Jumbo frames | 9000 |
| Number of static routes | 990 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Access Control List (ACL) rules | 1024 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| DoS attack prevention | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| IGMP proxy | Yes |
| DHCP features | DHCP auto-config, DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Reset button | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Rack mounting | Yes |
| Packaging content | Switch, power cable, USB Type C cable and mounting hardware |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| Power plug type | Type C |
| AC input voltage | 100 - 220 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 27.5 W |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 195 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 795.2 BTU/h |
| Width | 298.7 mm |
| Depth | 444.5 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.53 kg |
| Package width | 430 mm |
| Package depth | 575.1 mm |
| Package height | 105.9 mm |
| Package weight | 5.77 kg |
In Stock
Excl. VAT: £698.75
Incl. VAT: £838.50
Incl. VAT: £838.50
SKU: C1300-16P-4X
In Stock
Excl. VAT: £590.10
Incl. VAT: £708.12
Incl. VAT: £708.12
SKU: CBS220-8T-E-2G-UK
In Stock
Excl. VAT: £107.76
Incl. VAT: £129.31
Incl. VAT: £129.31
SKU: C1300-48MGP-4X
In Stock
Excl. VAT: £2,079.95
Incl. VAT: £2,495.93
Incl. VAT: £2,495.93
SKU: C1300-16P-2G
In Stock
Excl. VAT: £540.18
Incl. VAT: £648.21
Incl. VAT: £648.21
SKU: C1200-16P-2G
In Stock
Excl. VAT: £369.69
Incl. VAT: £443.63
Incl. VAT: £443.63
SKU: C1300-8P-E-2G
In Stock
Excl. VAT: £328.31
Incl. VAT: £393.97
Incl. VAT: £393.97
SKU: C1300-24T-4G
In Stock
Excl. VAT: £452.47
Incl. VAT: £542.96
Incl. VAT: £542.96
SKU: C1200-8P-E-2G
In Stock
Excl. VAT: £261.66
Incl. VAT: £313.99
Incl. VAT: £313.99
SKU: C1300-8MGP-2X
In Stock
Excl. VAT: £672.15
Incl. VAT: £806.58
Incl. VAT: £806.58
SKU: C1300-24XS
In Stock
Excl. VAT: £1,920.98
Incl. VAT: £2,305.17
Incl. VAT: £2,305.17
SKU: C1200-24P-4X
In Stock
Excl. VAT: £337.01
Incl. VAT: £404.42
Incl. VAT: £404.42