SKU: TS-873A-8G
In Stock
Excl. VAT: £980.72
Incl. VAT: £1,176.87
Incl. VAT: £1,176.87
SKU: TS-h1090FU-7232P-64G
In Stock
Excl. VAT: £9,233.50
Incl. VAT: £11,080.20
Incl. VAT: £11,080.20
SKU: TS-h2490FU-7302P-128G
In Stock
Excl. VAT: £17,373.71
Incl. VAT: £20,848.45
Incl. VAT: £20,848.45
SKU: TS-h3077AFU-R5-32G
In Stock
Excl. VAT: £5,434.02
Incl. VAT: £6,520.83
Incl. VAT: £6,520.83
SKU: TS-h3077AFU-R7-64G
In Stock
Excl. VAT: £6,521.91
Incl. VAT: £7,826.29
Incl. VAT: £7,826.29
SKU: TVS-h474-PT-8G
In Stock
Excl. VAT: £1,298.97
Incl. VAT: £1,558.76
Incl. VAT: £1,558.76
SKU: TVS-h674-i3-16G
In Stock
Excl. VAT: £1,794.74
Incl. VAT: £2,153.69
Incl. VAT: £2,153.69
SKU: TVS-h674T-i5-32G
In Stock
Excl. VAT: £2,392.27
Incl. VAT: £2,870.72
Incl. VAT: £2,870.72
SKU: TVS-h874T-i9-64G
In Stock
Excl. VAT: £4,187.01
Incl. VAT: £5,024.41
Incl. VAT: £5,024.41
SKU: DS225+/8TB-HAT3300
Key Features:
| Brand | Synology |
| Type | Disk Station |
| Host Connectivity | Gigabit Ethernet / 2.5 Gigabit Ethernet |
| Total Storage Capacity | 8 TB |
| Max Supported Capacity | 40 TB |
| Dimensions (WxDxH) | 10.8 cm x 23.32 cm x 16.5 cm |
| Weight | 1.3 kg () |
| Processor | 1 x Intel Celeron J4125 2 GHz |
| Storage Controller | RAID SATA 6Gb/s RAID 0, 1, JBOD |
| Hard Drive | 2 x 4 TB |
| Networking | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE, 2.5GbE |
| Performance | Sequential read: 282 MB/s Sequential write: 217 MB/s Local user account: 512 Local group account: 128 Maximum number of shared folder: 4 Maximum number of users: 10 Maximum number of targets LUN: 2 Maximum of system snapshots: 256 |
| RAM | 2 GB |
| Power | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Storage Operating System | Synology DiskStation Manager |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Device Type | NAS server |
| Host Connectivity | Gigabit Ethernet / 2.5 Gigabit Ethernet |
| Total Storage Capacity | 8 TB |
| Max Supported Capacity | 40 TB |
| Width | 10.8 cm |
| Depth | 23.32 cm |
| Height | 16.5 cm |
| Weight | 1.3 kg () |
| Data Link Protocol | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE, 2.5GbE |
| Network / Transport Protocol | SMB, NFS, FTP, CIFS, SMB v2, SMB v3, iSCSI, HTTP, HTTPs, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1 |
| Remote Management Protocol | HTTP, HTTPS, SNMP, LDAP |
| Network Services Compatibility | Server Message Block 2.0 (SMB 2.0), Server Message Block 3.0 (SMB 3.0), Network File System v3 (NFS v3), Network File System v4 (NFS v4), Network File System v4.1 (NFS v4.1), Server Message Block (SMB), Network File System (NFS), FTP, HTTP, HTTPS, Apple File Protocol (AFP), Microsoft Active Directory (AD) |
| Expansion Bays | 2 (total) / 0 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" |
| Interfaces | 2 x USB 3.2 Gen 1 - Type A 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 1 x 2.5 Gigabit Ethernet - RJ-45 |
| Cables Included | 2 x network cable |
| Features | Reset button, 92mm cooling fan, security lock slot (cable lock sold separately), Kensington security slot, scheduled power on/off |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | RoHS, FCC, BSMI, VCCI, RCM, UKCA, CCC, KC |
| Included Accessories | Accessory pack, power cable |
| Power Device | External power adapter |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
In Stock
Excl. VAT: £635.50
Incl. VAT: £762.60
Incl. VAT: £762.60
New Open Box
New Open Box
SKU: DS1525+
Key Features:
| Brand | Synology |
| Type | NAS & Storage Servers |
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 15 |
| Maximum supported storage capacity | 300 TB |
| Storage drive capacity | 0 GB |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 3.5,M.2,2.5 |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 8 |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor model | V1500B |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| ECC | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Fan diameter 2 | 9.2 cm |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Drive bay locking | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Product colour | Black |
| Number of users | 1024 user(s) |
| Noise level | 22.6 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| System log | Yes |
| Browser supported | Chrome,Firefox,Edge,Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Number of users | 1024 user(s) |
| Noise level | 22.6 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Power consumption (HDD standby) | 13.63 W |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 120 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 44.56 W |
| External power adapter | Yes |
| Width | 230 mm |
| Depth | 223 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 2.67 kg |
In Stock
Excl. VAT: £619.50
Incl. VAT: £743.40
Incl. VAT: £743.40
SKU: DS223
In Stock
Excl. VAT: £221.45
Incl. VAT: £265.74
Incl. VAT: £265.74