Network Switch Modules
SKU: CRS804-4DDQ-HRM
Key Features:
| Brand | Mikrotik |
| Product type | Network Switches |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP56 ports quantity | 4 |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Grey |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Processor manufacturer | ARM |
| Built-in processor | Yes |
| Operating system installed | RouterOS |
| Power consumption (max) | 123 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Product colour | Grey |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
In Stock
Excl. VAT: £835.00
Incl. VAT: £1,002.00
Incl. VAT: £1,002.00
SKU: S-4554LC80D
In Stock
Excl. VAT: £75.53
Incl. VAT: £90.64
Incl. VAT: £90.64
SKU: JL325A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Switch Modules |
| Ports quantity | 2 |
| Compatibility | Aruba 2930M |
| Weight | 149.7 g |
| Dimensions (WxDxH) | 147 x 61 x 28 mm |
| Width | 147 mm |
| Depth | 61 mm |
| Height | 28 mm |
In Stock
Excl. VAT: £445.05
Incl. VAT: £534.06
Incl. VAT: £534.06
-8%
-8%
SKU: J9986A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network Switch Modules |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 24 |
| Compatibility | HP 5400R |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight | 850 g |
| Dimensions (WxDxH) | 261.6 x 206.5 x 44.5 mm |
| Width | 261.6 mm |
| Depth | 206.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £1,396.06
Excl Sale. VAT: £1,279.50
Incl. VAT: £1,675.27
Incl Sale. VAT: £1,535.40
Excl Sale. VAT: £1,279.50
Incl. VAT: £1,675.27
Incl Sale. VAT: £1,535.40
-7%
-7%
SKU: J9990A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch Modules |
| Product colour | White |
| Form Factor | Plug-in module |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 20 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight | 930 g |
| Width | 261.6 mm |
| Depth | 206.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £1,359.42
Excl Sale. VAT: £1,258.50
Incl. VAT: £1,631.31
Incl Sale. VAT: £1,510.20
Excl Sale. VAT: £1,258.50
Incl. VAT: £1,631.31
Incl Sale. VAT: £1,510.20
SKU: C9300-NM-8X=
In Stock
Excl. VAT: £1,314.71
Incl. VAT: £1,577.65
Incl. VAT: £1,577.65
SKU: C9200-NM-4X=
In Stock
Excl. VAT: £904.82
Incl. VAT: £1,085.78
Incl. VAT: £1,085.78
SKU: APM402XL-10000S
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: APM408P-10000S
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: R8Q72A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | Network Switches |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 12 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| DHCP features | DHCP server |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 170 W |
| Power source | AC |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 325.4 mm |
| Weight | 5.09 kg |
Get Instant Price
SKU: CD-3560G-EMI
Key Features:
| Brand | Cisco |
| License quantity | 1 license(s) |
| Type | Switch / Router |
| Platform | Cisco Catalyst 3560 |
Get Instant Price
SKU: CD-3750-EMI
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product Type | Network switch |
| Model | Catalyst 3750 Series Switch |
Get Instant Price