SKU: Q9H62A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5375 Mbit/s |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Certification | None |
| Maximum data transfer rate | 5375 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | WMM, WPA, WPA2 |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5375 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling |
| Certification | None |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 7.5 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Certification | None |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Width | 200 mm |
| Depth | 200 mm |
| Weight | 810 g |
| Height | 46 mm |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 1.01 kg |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 1.01 kg |
In Stock
Excl. VAT: £393.45
Incl. VAT: £472.14
Incl. VAT: £472.14
SKU: UAP-XG
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 7 |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| power consumption | 31W |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Number of users | 1500 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 940 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Output voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 228 mm |
| Depth | 228 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 50 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
In Stock
Excl. VAT: £370.15
Incl. VAT: £444.19
Incl. VAT: £444.19
SKU: EAP245(5-PACK)
In Stock
Excl. VAT: £365.65
Incl. VAT: £438.78
Incl. VAT: £438.78
SKU: JZ356A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Maximum data transfer rate | 5950 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | WMM, WPA, WPA2 |
| Power consumption (max) | 38.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Certification | None |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | None |
| Width | 260 mm |
| Depth | 260 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Height | 58 mm |
In Stock
Excl. VAT: £298.85
Incl. VAT: £358.62
Incl. VAT: £358.62
SKU: R2H28A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1774 Mbit/s |
| Power consumption (max) | 16.5 W |
| Product colour | white |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | WPA3, WPA, WPA2 |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Power consumption (max) | 16.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Certification | None |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Certification | None |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
| Width | 160 mm |
| Depth | 161 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 37 mm |
In Stock
Excl. VAT: £273.64
Incl. VAT: £328.37
Incl. VAT: £328.37
SKU: U7-PRO-XG-WALL
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Product type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5800 Mbit/s |
| Rate limiting | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5800 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Access point management | Wi-Fi schedule |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4300 Mbit/s |
| Fit AP mode features | Hotspot 2.0 |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 5800 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| DC voltage range | 42.5 - 57 V |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Width | 155 mm |
| Depth | 108 mm |
| Weight | 505 g |
| Height | 33.5 mm |
In Stock
Excl. VAT: £235.80
Incl. VAT: £282.96
Incl. VAT: £282.96
SKU: UAP-AC-HD
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power consumption | 17 W |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2 |
| Service Set Identifier (SSID) features | Hidden SSID |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB connector type | USB Type-C |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antennas quantity | 4 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 48.1 mm |
| Weight | 700 g |
In Stock
Excl. VAT: £233.83
Incl. VAT: £280.60
Incl. VAT: £280.60
SKU: U6-Enterprise
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| LED indicators | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Width | 220 mm |
| Weight | 960 g |
| Height | 48.1 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £218.11
Incl. VAT: £261.73
Incl. VAT: £261.73
SKU: CUBEG-5AC60AYPAIR
In Stock
Excl. VAT: £216.08
Incl. VAT: £259.29
Incl. VAT: £259.29
SKU: EAP660 HD
In Stock
Excl. VAT: £189.75
Incl. VAT: £227.70
Incl. VAT: £227.70
SKU: LtAP-2HnD&FG621-EA&LR8
In Stock
Excl. VAT: £186.00
Incl. VAT: £223.20
Incl. VAT: £223.20
SKU: CBW240AC-E
In Stock
Excl. VAT: £182.32
Incl. VAT: £218.78
Incl. VAT: £218.78
