SKU: S1T23A
In Stock
Excl. VAT: £172.37
Incl. VAT: £206.84
Incl. VAT: £206.84
SKU: RBWAPGR-5HACD2HND&R11E-LTE6
In Stock
Excl. VAT: £168.80
Incl. VAT: £202.56
Incl. VAT: £202.56
SKU: RBWAPGR-5HACD2HND&R11E-LTE
In Stock
Excl. VAT: £168.50
Incl. VAT: £202.20
Incl. VAT: £202.20
SKU: LtAP-2HnD&FG621-EA
In Stock
Excl. VAT: £156.90
Incl. VAT: £188.28
Incl. VAT: £188.28
SKU: EAP773
In Stock
Excl. VAT: £151.69
Incl. VAT: £182.03
Incl. VAT: £182.03
SKU: U6-Mesh
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Table, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.32 A |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| International Protection (IP) code | IPX5 |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Placement | Ceiling, Pole, Table, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 48.5 mm |
| Depth | 48.5 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 159.5 mm |
| PoE adapter included | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
In Stock
Excl. VAT: £146.50
Incl. VAT: £175.80
Incl. VAT: £175.80
SKU: WAX610Y-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £144.05
Incl. VAT: £172.86
Incl. VAT: £172.86
SKU: U6-LR
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (max) | 18.5W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Number of users | 300 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 600 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.35 MHz |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Supported network protocols | 802.11Ax, 802.11Ac, 802.11n, 802.11g, 802.11b, 802.11A, 802.3at, 802.1Q |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 16.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.5 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Yes |
| Width | 220 mm |
| Depth | 48 mm |
| Weight | 800 g |
| Height | 220 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
In Stock
Excl. VAT: £143.50
Incl. VAT: £172.20
Incl. VAT: £172.20
SKU: WAX610-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £142.50
Incl. VAT: £171.00
Incl. VAT: £171.00
SKU: U6-IW
Key Features:
| Brand | Ubiquiti | |
| Type | Wireless Access Point | |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 | |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s | |
| AC input voltage | 24 V | |
| Housing material | Aluminium, Plastic | |
| Power consumption (max) | 13 W | |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C | |
| Product colour | White | |
| 6 GHz | No | |
| 2.4 GHz | Yes | |
| 5 GHz | Yes | |
| VLAN support | Yes | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes | |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s | |
| Bluetooth | Yes | |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes | |
| MIMO type | Multi User MIMO | |
| MIMO | Yes | |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s | |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s | |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 | |
| Supported network protocols | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax, 802.1Q | |
| Internal RJ-45 ports quantity | 4 | |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 | |
| Power consumption (max) | 15.4 W | |
| Power consumption (typical) | 13.5 W | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes | |
| Input current | 0.5 A | |
| DC voltage range | 48 V | |
| Housing material | Aluminium, Plastic | |
| Placement | Wall | |
| Product colour | White | |
| Reset button | Yes | |
| LED indicators | Yes | |
| Certification | CE, FCC, IC | |
| Antenna type | Internal | |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi | |
| Reset button | Yes | |
| LED indicators | Yes | |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes | |
| Width | 96 mm | |
| Depth | 31.2 mm | |
| Weight | 460 g | |
| Height | 139.7 mm | |
| Mounting kit | Yes | |
| Mounting kit | Yes | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C | |
In Stock
Excl. VAT: £142.06
Incl. VAT: £170.47
Incl. VAT: £170.47
D-Link DAP-3666 Nuclias Connect Wireless AC1200 Wave 2 Dual Band Outdoor PoE Access Point (DAP-3666)
SKU: DAP-3666
In Stock
Excl. VAT: £140.06
Incl. VAT: £168.07
Incl. VAT: £168.07
New NOB
New NOB
SKU: EAP772
Key Features:
| Brand | TP-LINK |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 9300 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Number of users | 380 user(s) |
| Web-based management | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, RoHS, IC |
| Maximum data transfer rate | 9300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Number of users | 380 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Number of users | 380 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 9300 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2880 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 5760 Mbit/s |
| BeamForming | Yes |
| Number of SSID supported | 24 |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv2, SNMPv3, WPA-Enterprise, WPA-Personal, WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, WPA3-Enterprise, WPA3-Personal |
| MAC address filtering | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Service Set Identifier (SSID) features | Multiple SSIDs |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS, IC |
| Antenna type | Internal |
| Certification | CE, FCC, RoHS, IC |
| LED indicators | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 32.5 mm |
| Mounting kit | Yes |
| AC adapter included | No |
| Mounting kit | Yes |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £135.00 Ex VAT
