Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 2700 W |
| Rated Power in VA | 3000 VA |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 375 W |
| Rated Power in VA | 650 VA |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Transfer time (Line Mode to Battery Mode) | 6 ms |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Cable length | 1.52 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 373 mm |
| Package height | 237 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Width | 160 mm |
| Package weight | 4.8 kg |
| Height | 92 mm |
| Depth | 305 mm |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 700 W |
| Rated Power in VA | 1000 VA |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 10 ms |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 41 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Temperature voltage compensation | Yes |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Temperature voltage compensation | Yes |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Replacement battery cartridge | RBC6 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 984.74 |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Package width | 328 mm |
| Package depth | 595 mm |
| Package height | 376 mm |
| Weight | 18.9 kg |
| Width | 171 mm |
| Package weight | 22.8 kg |
| Height | 219 mm |
| Depth | 439 mm |
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 260 W |
| Rated Power in VA | 420 VA |
| Efficiency | 0.965 |
| Emergency Power Off (EPO) | No |
| Output power capacity | 0.42 kVA |
| Hold time (max) | 2 ms |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Auto-restart | Yes |
| LED indicators | Battery replacement |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Hold time (max) | 2 ms |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 84 VAh |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 13.6 min |
| Typical backup time at full load | 5.5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Battery replacement |
| Product colour | Grey |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package width | 262 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package height | 318 mm |
| Weight | 9.09 kg |
| Width | 119 mm |
| Package weight | 10.2 kg |
| Height | 168 mm |
| Depth | 368 mm |
| Cables included | RS-232 |
| Manual | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 262 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package height | 318 mm |
| Package weight | 10.2 kg |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Certification | REACH, PEP, EOLI |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Uninterruptible Power Supplies (UPSs) |
| Rated Power in W | 500 W |
| Rated Power in VA | 750 VA |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 16.4 min |
| Typical backup time at full load | 4.8 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Weight | 13.2 kg |
| Package weight | 14.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 664.38 |
| Output connections | 6 x IEC 320 C13 1 x IEC Jumpers |
| Input connection type | IEC-320-C14 inlet |
| Dimensions (WxDxH) | 137 x 358 x 157 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 270 x 500 x 290 mm |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder