SKU: C1300-48P-4X
In Stock
Excl. VAT: £1,328.78
Incl. VAT: £1,594.53
Incl. VAT: £1,594.53
SKU: C1300-48P-4G
In Stock
Excl. VAT: £1,248.35
Incl. VAT: £1,498.01
Incl. VAT: £1,498.01
SKU: C1300-8FP-2G
In Stock
Excl. VAT: £228.76
Incl. VAT: £274.51
Incl. VAT: £274.51
SKU: C1300-24MGP-4X
In Stock
Excl. VAT: £1,128.54
Incl. VAT: £1,354.25
Incl. VAT: £1,354.25
SKU: C1200-24FP-4X
In Stock
Excl. VAT: £464.62
Incl. VAT: £557.54
Incl. VAT: £557.54
SKU: C1200-24FP-4G
In Stock
Excl. VAT: £541.13
Incl. VAT: £649.36
Incl. VAT: £649.36
SKU: C1200-24P-4G
In Stock
Excl. VAT: £419.47
Incl. VAT: £503.36
Incl. VAT: £503.36
SKU: C1200-48P-4X
In Stock
Excl. VAT: £615.97
Incl. VAT: £739.16
Incl. VAT: £739.16
SKU: MS125-48FP-HW
In Stock
Excl. VAT: £2,625.00
Incl. VAT: £3,150.00
Incl. VAT: £3,150.00
SKU: VSG1282-K
In Stock
Excl. VAT: £183.83
Incl. VAT: £220.59
Incl. VAT: £220.59
SKU: JL073A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: JL681A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 8 |
| Product colour | white |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 150.2 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Active link detection | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 32 |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 14.88 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 5.2 µs |
| Latency (1 Gbps) | 3 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Maximum SPAN sessions | 800 |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 124 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 254 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 2.11 kg |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
In Stock
Excl. VAT: £175.43
Incl. VAT: £210.52
Incl. VAT: £210.52