SKU: MS225-48FP-HW
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 740 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| GMP snooping | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4095 |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4095 |
| Number of VLANs | 4095 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 320555 h |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 320555 h |
| Rack mounting | Yes |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 882 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power consumption (typical) | 54 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 484.6 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 43.8 mm |
| Weight | 4.37 kg |
In Stock
Excl. VAT: £3,127.74
Incl. VAT: £3,753.29
Incl. VAT: £3,753.29
SKU: CRS320-8P-8B-4S+RM
In Stock
Excl. VAT: £393.45
Incl. VAT: £472.14
Incl. VAT: £472.14
SKU: CRS305-1G-4S+OUT-UK
In Stock
Excl. VAT: £186.63
Incl. VAT: £223.96
Incl. VAT: £223.96
SKU: CRS112-8P-4S-IN
In Stock
Excl. VAT: £160.31
Incl. VAT: £192.38
Incl. VAT: £192.38
SKU: CSS610-8P-2S+IN
In Stock
Excl. VAT: £163.40
Incl. VAT: £196.08
Incl. VAT: £196.08
SKU: CRS328-24P-4S+RM
In Stock
Excl. VAT: £366.58
Incl. VAT: £439.89
Incl. VAT: £439.89
SKU: CRS354-48P-4S+2Q+RM
In Stock
Excl. VAT: £706.94
Incl. VAT: £848.32
Incl. VAT: £848.32
SKU: GS305EPP-100PES
In Stock
Excl. VAT: £79.35
Incl. VAT: £95.22
Incl. VAT: £95.22
SKU: GS305EP-100PES
In Stock
Excl. VAT: £70.96
Incl. VAT: £85.15
Incl. VAT: £85.15
SKU: GS308EPP-100PES
In Stock
Excl. VAT: £111.55
Incl. VAT: £133.86
Incl. VAT: £133.86
SKU: MS510TXUP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £553.02
Incl. VAT: £663.63
Incl. VAT: £663.63
SKU: MS510TXM-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £418.66
Incl. VAT: £502.39
Incl. VAT: £502.39