SKU: C9300-48P-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 437 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £5,300.72
Incl. VAT: £6,360.86
Incl. VAT: £6,360.86
SKU: C9300-48P-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 437 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Number of VLANs | 4094 |
| Jumbo frames | 9198 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 256 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 190.48 Mpps |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 48 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £5,775.74
Incl. VAT: £6,930.88
Incl. VAT: £6,930.88
SKU: C9300-48UN-E
In Stock
Excl. VAT: £9,811.52
Incl. VAT: £11,773.82
Incl. VAT: £11,773.82
SKU: C9300-48U-E
In Stock
Excl. VAT: £7,910.81
Incl. VAT: £9,492.97
Incl. VAT: £9,492.97
SKU: C9300-48UXM-E
In Stock
Excl. VAT: £9,540.51
Incl. VAT: £11,448.61
Incl. VAT: £11,448.61
SKU: C9300L-48P-4X-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 505 w |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
In Stock
Excl. VAT: £5,441.31
Incl. VAT: £6,529.57
Incl. VAT: £6,529.57
SKU: C1300-16FP-2G
In Stock
Excl. VAT: £853.30
Incl. VAT: £1,023.96
Incl. VAT: £1,023.96
SKU: C1300-24FP-4X
In Stock
Excl. VAT: £1,018.66
Incl. VAT: £1,222.39
Incl. VAT: £1,222.39
SKU: C1300-24FP-4G
In Stock
Excl. VAT: £941.60
Incl. VAT: £1,129.92
Incl. VAT: £1,129.92
SKU: C1300-48T-4X
In Stock
Excl. VAT: £938.10
Incl. VAT: £1,125.72
Incl. VAT: £1,125.72
SKU: C1300-48FP-4X
In Stock
Excl. VAT: £1,664.78
Incl. VAT: £1,997.73
Incl. VAT: £1,997.73
SKU: C1300-48FP-4G
In Stock
Excl. VAT: £1,557.15
Incl. VAT: £1,868.58
Incl. VAT: £1,868.58