SKU: C1200-8P-E-2G
In Stock
Excl. VAT: £259.18
Incl. VAT: £311.02
Incl. VAT: £311.02
SKU: C1300-16P-2G
In Stock
Excl. VAT: £535.62
Incl. VAT: £642.74
Incl. VAT: £642.74
SKU: C1300-8P-E-2G
In Stock
Excl. VAT: £325.51
Incl. VAT: £390.61
Incl. VAT: £390.61
SKU: C9200L-48PL-4X-E
In Stock
Excl. VAT: £2,620.70
Incl. VAT: £3,144.83
Incl. VAT: £3,144.83
SKU: C9300-48T-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £5,020.79
Incl. VAT: £6,024.94
Incl. VAT: £6,024.94
SKU: C9300L-48P-4G-A
In Stock
Excl. VAT: £7,009.38
Incl. VAT: £8,411.26
Incl. VAT: £8,411.26
SKU: C1300-12XT-2X
In Stock
Excl. VAT: £1,054.94
Incl. VAT: £1,265.92
Incl. VAT: £1,265.92
SKU: C1300-24XT
In Stock
Excl. VAT: £2,531.34
Incl. VAT: £3,037.61
Incl. VAT: £3,037.61
SKU: C1300-48MGP-4X
In Stock
Excl. VAT: £2,060.42
Incl. VAT: £2,472.50
Incl. VAT: £2,472.50
SKU: C1300-8MGP-2X
In Stock
Excl. VAT: £647.34
Incl. VAT: £776.81
Incl. VAT: £776.81
SKU: C9200-24P-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 370 w |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 1024 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1024 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 1024 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 125 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 12 - 6 A |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Width | 445 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.5 kg |
In Stock
Excl. VAT: £2,849.60
Incl. VAT: £3,419.51
Incl. VAT: £3,419.51
SKU: C9200-24P-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 740 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv4 multicast entries | 8000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 12 - 6 A |
| Product colour | Grey |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Multicast support | Yes |
| IPv4 multicast entries | 8000 |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Product colour | Grey |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Package type | Box |
In Stock
Excl. VAT: £1,888.32
Incl. VAT: £2,265.98
Incl. VAT: £2,265.98