Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Screen size | 14.5 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WQXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 36.8 cm (14.5") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Intel Connectivity Performance Suite |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 325.5 mm |
| Depth | 227.6 mm |
| Height | 18.5 mm |
| Weight | 1.61 kg |
Key Features:
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad T14 |
| Screen size | 14 Inch |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Graphics card | AMD Radeon |
| Product type | Laptop |
| Colour | Black |
| Item Weight | 1.36 Kg |
| Dimensions | (WxDxH) 329 mm x 227 mm x 17.9 mm |
| Connectivity | HDMI | USB 3.2 | USB-C |
| Display Type | HD |
| Panel Type | TN |
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Graphics Manufacturer | AMD |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| Graphics | AMD Radeon |
| Card Reader | Yes |
| Wireless Lan | Yes |
| USB Ports | 5 |
| HDMI Ports | 1 |
| Built in Speakers | 2 |
| Integrated Webcam | Yes |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Most Suitable For | Everyday Use |
| Battery Run Time | 14 h |
| Laptop Battery Capacity | 50 Wh |
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad T14 |
| Screen size | 14 Inch |
| Colour Name | Black |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 29.16736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Configurable TDP-down frequency | 0.9 GHz |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | RoHS |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 10.7 h |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, SSD, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Width | 329 mm |
| Depth | 227 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.53 kg |
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad T14 |
| Screen size | 14 Inch |
| Colour Name | Thunder Black |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-glare, 100% sRGB, Low Power |
| Touchscreen | None |
| Keyboard | Backlit, German |
| Case Material | Carbon Fiber Hybrid (Top), PPS (Bottom) |
| Pen | Pen Not Supported |
| Dimensions (WxDxH) | 317.7 x 226.9 x 17.9 mm (12.51 x 8.93 x 0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.37 kg (3.01 lbs) |
| Operating System | Windows® 11 Pro, German |
| Bundled Software | None |
| WLAN + Bluetooth | Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| WWAN | Quectel EM05-G, 4G LTE CAT4, with Embedded eSIM |
| SIM Card | None |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| NFC | None |
| Standard Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 |
| 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On) | |
| 2x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4) | |
| 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz | |
| 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) | |
| 1x Ethernet (RJ-45) | |
| Optional Ports (configured) | 1x Smart Card Reader |
| 1x Nano-SIM Card Slot | |
| Smart Card Reader | Smart Card Reader |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Physical Locks | Kensington® Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm |
| Other Security | Camera privacy shutter (camera models) |
| Ultrasonic Human Presence Detection (IR camera models) | |
| IR camera for Windows® Hello (facial recognition) | |
| Glance by Mirametrix® | |
| System Management | Non-vPro® |
| Base Warranty | 3-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 1Y Premier WHB (CPN) |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 8.0 |
| EPEAT™ Gold Registered | |
| ErP Lot 6/26 | |
| RoHS compliant | |
| TCO Certified 9.0 | |
| Other Certifications | Eyesafe® Certified 2.0 |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |
| Model | 21HD004KGE |
| Machine Type | 21HD |
| Region | WE |
| Country/Region | Germany |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 1.98E+11 |
Key Features:
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad T14 |
| Screen size | 14 Inch |
| Colour Name | Thunder Black |
| Hard disk size | 512 GB SSD |
| CPU model | Intel Core i7-1355U |
| RAM memory | 16 GB DDR5 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Display |
14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-glare, 100% sRGB, Low Power |
| Touchscreen |
None |
| Keyboard |
Backlit, German |
| Case Color |
Thunder Black |
| Case Material |
Carbon Fiber Hybrid (Top), PPS (Bottom) |
| Pen |
Pen Not Supported |
| Dimensions (WxDxH) |
317.7 x 226.9 x 17.9 mm (12.51 x 8.93 x 0.70 inches) |
| Weight |
Starting at 1.37 kg (3.01 lbs) |
| Operating System |
Windows® 11 Pro, German |
| Bundled Software |
None |
| WLAN + Bluetooth |
Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| WWAN |
Quectel EM05-G, 4G LTE CAT4, with Embedded eSIM |
| SIM Card |
None |
| Ethernet |
100/1000M (RJ-45) |
| NFC |
None |
| Standard Ports |
1x USB 3.2 Gen 1 |
| 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On) | |
| 2x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4) | |
| 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz | |
| 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) | |
| 1x Ethernet (RJ-45) | |
| Optional Ports (configured) |
1x Smart Card Reader |
| 1x Nano-SIM Card Slot | |
| Smart Card Reader |
Smart Card Reader |
| Security Chip |
Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader |
Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Physical Locks |
Kensington® Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm |
| Other Security |
Camera privacy shutter (camera models) |
| Ultrasonic Human Presence Detection (IR camera models) | |
| IR camera for Windows® Hello (facial recognition) | |
| Glance by Mirametrix® | |
| System Management |
Non-vPro® |
| Base Warranty |
3-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade |
1Y Premier WHB (CPN) |
| Bundled Accessories |
None |
| Green Certifications |
ENERGY STAR® 8.0 |
| EPEAT™ Gold Registered | |
| ErP Lot 6/26 | |
| RoHS compliant | |
| TCO Certified 9.0 | |
| Other Certifications |
Eyesafe® Certified 2.0 |
| Mil-Spec Test |
MIL-STD-810H military test passed |
| Model |
21HD005XGE |
| Machine Type |
21HD |
| Region |
WE |
| Country/Region |
Germany |
| TopSeller |
Yes |
| EAN / UPC / JAN |
1.97529E+11 |