SKU: 21JK005AGE
Get Instant Price
SKU: 21JR0004UK
Get Instant Price
SKU: 21JR0008UK
Get Instant Price
SKU: 21EB0042UK
Get Instant Price
SKU: 21JR000AUK
Get Instant Price
SKU: 20Y7003QUK
Get Instant Price
SKU: 20Y700AKUK
Get Instant Price
SKU: 21E60058UK
Get Instant Price
SKU: 21ED004LUK
Get Instant Price
SKU: 20YG003XUK
Get Instant Price
SKU: 21M50029UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 |
| Screen size | 16 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Sustainability compliance | Yes |
| Width | 356.1 mm |
| Depth | 247.7 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.81 kg |
Get Instant Price