SKU: USW-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 120 W |
| Power source | AC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Switch layer | L2 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £173.69
Incl. VAT: £208.43
Incl. VAT: £208.43
SKU: USW-FLEX-MINI-3
In Stock
Excl. VAT: £66.54
Incl. VAT: £79.85
Incl. VAT: £79.85
New NOB
New NOB
SKU: USW-Flex-2.5G-8
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Switch type | Managed |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Power consumption (max) | 14 W |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| MAC address table | 4000 entries |
| Switching capacity | 60 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 45 Mpps |
| Throughput | 30 Gbit/s |
| Number of VLANs | 256 |
| Loop protection | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| DIN rail mounting | Yes |
| Form factor | Desktop/Wall-Mounting |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power, Status |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Power supply included | No |
| Input current | 3.9 A |
| Power source | USB |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Width | 212.9 mm |
| Depth | 99.4 mm |
| Height | 33.5 mm |
| Weight | 567 g |
| Form factor | Desktop/Wall-Mounting |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power, Status |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £118.00 Ex VAT
SKU: CRS328-24P-4S+RM
In Stock
Excl. VAT: £366.58
Incl. VAT: £439.89
Incl. VAT: £439.89
-6%
-6%
SKU: JL676A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 48 |
| Product colour | Black |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 44.2 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 98.6 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 1.9 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Side-to-side airflow |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 443 mm |
| Depth | 247 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 3.02 kg |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £1,022.53
Excl Sale. VAT: £957.50
Incl. VAT: £1,227.03
Incl Sale. VAT: £1,149.00
Excl Sale. VAT: £957.50
Incl. VAT: £1,227.03
Incl Sale. VAT: £1,149.00
SKU: GS108LP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £73.88
Incl. VAT: £88.65
Incl. VAT: £88.65
SKU: GS524UP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £371.17
Incl. VAT: £445.40
Incl. VAT: £445.40
SKU: GSM4210PD-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £439.77
Incl. VAT: £527.73
Incl. VAT: £527.73
SKU: TL-SG1016PE
In Stock
Excl. VAT: £103.45
Incl. VAT: £124.14
Incl. VAT: £124.14
SKU: TL-SG1428PE
Key Features:
| Brand | TP-LINK |
| Type | Network Switches |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 26 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 26 |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-X |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv2, SNMPv3 |
| IGMP snooping | Yes |
| Power consumption (max) | 1039.03 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 440 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £153.27
Incl. VAT: £183.93
Incl. VAT: £183.93
SKU: USW-Enterprise-8-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 80 Gbit/s |
| Power Consumption Max | 120 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Product colour | Stainless steel |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2:00 AM |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Width | 248 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £349.72
Incl. VAT: £419.66
Incl. VAT: £419.66
SKU: USW-Pro-Max-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 720 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 32 |
| Power connector | AC-in jack |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv4 routes | 12000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 224 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 167 Mpps |
| Throughput | 112 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCPv6 snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Backlight display | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 820 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 32 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 720 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+, PoE++ (4PPoE) |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 16 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 341.2 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 399.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Sustainability compliance | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| LED indicators | System |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £1,039.50
Incl. VAT: £1,247.40
Incl. VAT: £1,247.40