SKU: GS516-300NAS
Key Features:
| Brand | Netgear |
| Product type | Gigabit Unmanaged Switch |
| Ports | 16 × RJ45 Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Switching capacity | 32 Gb/s |
| Forwarding rate | 14.88 million packets per second (Mpps) |
| MAC address table | 8K entries |
| Jumbo frame support | Up to 9000 bytes |
| Form factor | Desktop, wall-mount, or rack-mount |
| Cooling | Fanless (silent operation) |
| Dimensions | approx. 328 × 169 × 43 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Casing | Metal housing (durable build) |
In Stock
Excl. VAT: £77.59
Incl. VAT: £93.11
Incl. VAT: £93.11
-42%
-42%
SKU: JL658A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network switch |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| SFP module slots quantity | 4 |
| SFP+ module slots quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 0 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| Console port | USB |
| Policy-based routing | Yes |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Noise level | 31 dB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Power consumption (max) | 85 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3040 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
| Width | 44 mm |
| Depth | 442 mm |
| Height | 385 mm |
| Weight | 5.11 kg |
In Stock
Excl. VAT: £16,322.29
Excl Sale. VAT: £9,395.50
Incl. VAT: £19,586.75
Incl Sale. VAT: £11,274.60
Excl Sale. VAT: £9,395.50
Incl. VAT: £19,586.75
Incl Sale. VAT: £11,274.60
SKU: C9300LM-48U-4Y-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 790W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Ports specification | 48 x 1G (1G/100M/10M) UPOE + 4 x 25G SFP+ |
| Managed | Yes |
| Power Over Ethernet (PoE) | UPOE |
| PoE Budget | 790W |
| Forwarding rate | 220.22 Mpps |
| Switching capacity | 296 Gbps |
| MAC Address Table Size | 32000 |
| VLANs supported | 4094 |
| Routing Protocols | OSPF, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, EIGRP, HSRP, VRRP, PIM-SM, EIGRP for IPv6, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, policy-based routing (PBR), RIPng, MPLS, MSTP |
| Stackable | Yes |
| Interfaces | 40 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 25GBase-X SFP+ uplink ¦ 1 x network stack device ¦ 1 x management (LAN) RJ-45 ¦ 1 x console ¦ 1 x USB 2.0 ¦ |
| RAM | 8 GB |
| Flash | 16 GB |
| Expansion Slots | 0 |
| Max Operating Temperature | 45 °C |
| Min Operating Temperature | -5 °C |
| MTBF | 304,970 hours |
| Power Supply | Internal power supply |
| Included Accessories | N/A |
| Width | 44.4 cm |
| Depth | 33.4 cm |
| Height | 4.3 cm |
| Weight | 5.45 Kg |
In Stock
Excl. VAT: £10,749.48
Incl. VAT: £12,899.38
Incl. VAT: £12,899.38
SKU: C1300-24P-4G
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 27.5 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| QinQ implementation | Selective QinQ |
| Policy-based routing | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Plug and Play | Yes |
| Processor frequency | 1.4 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 698220 h |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Product colour | Grey |
| Processor frequency | 1.4 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 698220 h |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Jumbo frames | 9000 |
| Number of static routes | 990 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Access Control List (ACL) rules | 1024 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| DoS attack prevention | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| IGMP proxy | Yes |
| DHCP features | DHCP auto-config, DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Reset button | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Rack mounting | Yes |
| Packaging content | Switch, power cable, USB Type C cable and mounting hardware |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| Power plug type | Type C |
| AC input voltage | 100 - 220 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 27.5 W |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 195 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 795.2 BTU/h |
| Width | 298.7 mm |
| Depth | 444.5 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.53 kg |
| Package width | 430 mm |
| Package depth | 575.1 mm |
| Package height | 105.9 mm |
| Package weight | 5.77 kg |
In Stock
Excl. VAT: £692.92
Incl. VAT: £831.51
Incl. VAT: £831.51
SKU: C1300-16P-4X
In Stock
Excl. VAT: £582.15
Incl. VAT: £698.58
Incl. VAT: £698.58
SKU: CBS220-8T-E-2G-UK
In Stock
Excl. VAT: £106.84
Incl. VAT: £128.20
Incl. VAT: £128.20
SKU: C1300-48MGP-4X
In Stock
Excl. VAT: £2,060.42
Incl. VAT: £2,472.50
Incl. VAT: £2,472.50
SKU: C1300-16P-2G
In Stock
Excl. VAT: £535.62
Incl. VAT: £642.74
Incl. VAT: £642.74
SKU: C1200-16P-2G
In Stock
Excl. VAT: £366.58
Incl. VAT: £439.89
Incl. VAT: £439.89
SKU: C1300-8P-E-2G
In Stock
Excl. VAT: £325.51
Incl. VAT: £390.61
Incl. VAT: £390.61
SKU: C1300-24T-4G
In Stock
Excl. VAT: £446.45
Incl. VAT: £535.74
Incl. VAT: £535.74
SKU: C1200-8P-E-2G
In Stock
Excl. VAT: £259.18
Incl. VAT: £311.02
Incl. VAT: £311.02