SKU: CBS110-16PP-UK
In Stock
Excl. VAT: £178.34
Incl. VAT: £214.01
Incl. VAT: £214.01
SKU: SX3008F
In Stock
Excl. VAT: £177.89
Incl. VAT: £213.47
Incl. VAT: £213.47
SKU: C1200-8T-E-2G
In Stock
Excl. VAT: £177.48
Incl. VAT: £212.98
Incl. VAT: £212.98
SKU: TL-SG1048
In Stock
Excl. VAT: £175.87
Incl. VAT: £211.04
Incl. VAT: £211.04
SKU: JL681A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 8 |
| Product colour | white |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 150.2 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Active link detection | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 32 |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 14.88 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 5.2 µs |
| Latency (1 Gbps) | 3 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Maximum SPAN sessions | 800 |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 124 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 254 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 2.11 kg |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
In Stock
Excl. VAT: £175.43
Incl. VAT: £210.52
Incl. VAT: £210.52
SKU: USW-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 120 W |
| Power source | AC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Switch layer | L2 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £173.69
Incl. VAT: £208.43
Incl. VAT: £208.43
New NOB
New NOB
SKU: TL-SX3008F
Key Features:
| Brand | TP-LINK |
| Type | Network switches |
| Switch | Managed |
| Layer | L2 |
| Product colour | Black |
| Power consumption (max) | 15.46 W |
| ports | 8 |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3x |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Protocol-based VLAN, Voice VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Packet buffer memory | 16 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 160 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 119.04 Mpps |
| Number of VLANs | 4000 |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | Yes |
| Loop protection | Yes |
| IP-MAC-Port binding | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| Authentication | Guest VLAN, MAC-based authentication, Port-based authentication, Web-based authentication |
| Static port security | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSH-2, SSL/TLS |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Queue scheduling algorithms | SP, WRR+SP, Weighted Round Robin (WRR) |
| Authentication type | AAA, TACACS+ |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping, DHCPv6 client, DHCPv6 snooping |
| Multicast support | Yes |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | Yes |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3, SNTP |
| IPv4 & IPv6 features | IPv6 Telnet, IPv6 ping, IPv6 tracert |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Package type | Box |
| Package width | 528 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 2.37 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| LED indicators | Yes |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £171.85 Ex VAT
SKU: JL682A
In Stock
Excl. VAT: £171.70
Incl. VAT: £206.04
Incl. VAT: £206.04
SKU: CRS310-8G+2S+IN
In Stock
Excl. VAT: £167.70
Incl. VAT: £201.24
Incl. VAT: £201.24
SKU: GS1915-24EP-GB0101F
In Stock
Excl. VAT: £164.94
Incl. VAT: £197.92
Incl. VAT: £197.92
SKU: CSS610-8P-2S+IN
In Stock
Excl. VAT: £163.40
Incl. VAT: £196.08
Incl. VAT: £196.08
SKU: CRS112-8P-4S-IN
In Stock
Excl. VAT: £160.31
Incl. VAT: £192.38
Incl. VAT: £192.38