SKU: SG2210MP
In Stock
Excl. VAT: £148.22
Incl. VAT: £177.87
Incl. VAT: £177.87
SKU: CRS304-4XG-IN
In Stock
Excl. VAT: £144.42
Incl. VAT: £173.30
Incl. VAT: £173.30
SKU: TL-SG1218MPE
In Stock
Excl. VAT: £143.62
Incl. VAT: £172.34
Incl. VAT: £172.34
SKU: C1200-8T-D
In Stock
Excl. VAT: £143.41
Incl. VAT: £172.09
Incl. VAT: £172.09
SKU: T1500-28PCT(TL-SL2428P)
In Stock
Excl. VAT: £138.11
Incl. VAT: £165.73
Incl. VAT: £165.73
SKU: TL-SG116P
In Stock
Excl. VAT: £135.32
Incl. VAT: £162.39
Incl. VAT: £162.39
SKU: DGS-1210-20/E
In Stock
Excl. VAT: £134.77
Incl. VAT: £161.73
Incl. VAT: £161.73
SKU: GS116LP-100EUS
Key Features:
| Brand | Netgear |
| Product colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 2088514 h |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| MAC address table | 4000 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Certification | CE, FCC, ICES-003, VCCI, RCM, BSMI, KC, CB, CE LVD, BSMI, EAC, RCM, KC, EN 60950-1 |
| LED indicators | Yes |
| Power consumption (typical) | 90 W |
| Input current | 1.66 A |
| DC input voltage | 54 V |
| Power source | DC/PoE |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 76 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Heat dissipation | 270.18 BTU/h |
| Width | 286 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 880 g |
In Stock
Excl. VAT: £131.49
Incl. VAT: £157.79
Incl. VAT: £157.79
SKU: GS316EP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £130.30
Incl. VAT: £156.36
Incl. VAT: £156.36
SKU: TL-SG1218MP
In Stock
Excl. VAT: £130.23
Incl. VAT: £156.27
Incl. VAT: £156.27
SKU: TL-SG2210MP
In Stock
Excl. VAT: £127.53
Incl. VAT: £153.03
Incl. VAT: £153.03
SKU: TL-SG3428
In Stock
Excl. VAT: £125.28
Incl. VAT: £150.34
Incl. VAT: £150.34