SKU: USW-PRO-48-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2/L3 |
| Power consumption | 600 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Switch type | Managed |
| VLAN support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 88000 Mpps |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 130.944 Mpps |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| DHCP features | DHCP server |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 11.54 A |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 64 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 40 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 600 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 399.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 6.25 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £810.50
Incl. VAT: £972.60
Incl. VAT: £972.60
SKU: USW-Pro-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 24 |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £306.50
Incl. VAT: £367.80
Incl. VAT: £367.80
SKU: USW-FLEX-XG
In Stock
Excl. VAT: £227.80
Incl. VAT: £273.36
Incl. VAT: £273.36
SKU: USW-FLEX-MINI-5
In Stock
Excl. VAT: £108.36
Incl. VAT: £130.04
Incl. VAT: £130.04
SKU: USW-FLEX-3
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: USW-ENTERPRISEXG-24
In Stock
Excl. VAT: £874.50
Incl. VAT: £1,049.40
Incl. VAT: £1,049.40
SKU: USW-Enterprise-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Power Consumption | 720W |
| Compliance certificates | CE |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Forwarding rate | 238.095 Mpps |
| Throughput | 160 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 10:00 AM |
| DC input voltage | 52 V |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 6.2 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,118.25
Incl. VAT: £1,341.90
Incl. VAT: £1,341.90
SKU: USW-48
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Forwarding rate | 77.376 Mpps |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | LAN, System |
| Housing material | Steel |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | LAN, System |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.9 kg |
In Stock
Excl. VAT: £307.53
Incl. VAT: £369.03
Incl. VAT: £369.03
SKU: UISP-S-PRO
In Stock
Excl. VAT: £292.34
Incl. VAT: £350.80
Incl. VAT: £350.80
SKU: US-8-150W
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Power consumption (max) | 130 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Cables included | 400 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| Throughput | 14.88 Mpps |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Data, Link, PoE, Speed |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Data, Link, PoE, Speed |
| Power consumption (max) | 150 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power over Ethernet (PoE) voltage range | 50 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 34.2 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 150 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 204 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Mounting brackets included | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Mounting brackets included | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
Get Instant Price
SKU: USW-Pro-Aggregation
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 28 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 100 W |
| Ports type | No |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2:00 AM |
| DC input voltage | 11.5 V |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Steel |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| SFP+ module slots quantity | 28 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| Power connector | DC-in jack |
| SFP28 ports quantity | 4 |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 380 Mpps |
| Switching capacity | 760 Gbit/s |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 565.44 Mpps |
| DHCP features | DHCP server |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Steel |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.6 kg |
Get Instant Price
SKU: JL255A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 445 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| Half duplex | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Throughput | 95.2 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.6 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| Multicast support | Yes |
| Management protocols | SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3 |
| Routing protocols | RIPng, VRRP |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Side-to-side airflow |
| Virtual stacking (units) | 8 |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 4096 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Power consumption (max) | 445 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 258 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 304.2 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Virtual stacking (units) | 8 |
| Form factor | 1U |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 4096 MB |
Get Instant Price
