SKU: USW-FLEX-XG
In Stock
Excl. VAT: £227.80
Incl. VAT: £273.36
Incl. VAT: £273.36
New NOB
New NOB
SKU: USW-Flex-Mini
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 2.5 W |
| Power supply included | Yes |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 107.2 mm |
| Depth | 70.2 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Weight | 150 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, Speed, Status |
| Cables included | USB Type-C |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £25.10 Ex VAT
SKU: USW-FLEX-MINI-5
In Stock
Excl. VAT: £108.36
Incl. VAT: £130.04
Incl. VAT: £130.04
SKU: USW-FLEX-MINI-3
In Stock
Excl. VAT: £66.54
Incl. VAT: £79.85
Incl. VAT: £79.85
SKU: USW-FLEX-3
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: USW-ENTERPRISEXG-24
In Stock
Excl. VAT: £874.50
Incl. VAT: £1,049.40
Incl. VAT: £1,049.40
SKU: USW-Enterprise-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Power Consumption | 720W |
| Compliance certificates | CE |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Forwarding rate | 238.095 Mpps |
| Throughput | 160 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 10:00 AM |
| DC input voltage | 52 V |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 6.2 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,118.25
Incl. VAT: £1,341.90
Incl. VAT: £1,341.90
SKU: USW-48
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Forwarding rate | 77.376 Mpps |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | LAN, System |
| Housing material | Steel |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | LAN, System |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.9 kg |
In Stock
Excl. VAT: £307.53
Incl. VAT: £369.03
Incl. VAT: £369.03
SKU: UISP-S-PRO
In Stock
Excl. VAT: £292.34
Incl. VAT: £350.80
Incl. VAT: £350.80
SKU: USW-Pro-Aggregation
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 28 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 100 W |
| Ports type | No |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2:00 AM |
| DC input voltage | 11.5 V |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Steel |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| SFP+ module slots quantity | 28 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| Power connector | DC-in jack |
| SFP28 ports quantity | 4 |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 380 Mpps |
| Switching capacity | 760 Gbit/s |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 565.44 Mpps |
| DHCP features | DHCP server |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Steel |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.6 kg |
Get Instant Price
SKU: JL356A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 24 |
| Product colour | Grey |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power consumption | 445 W |
| Power over Ethernet (PoE) | yes |
|
Console port |
RJ-45 |
| Rack mounting | yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Internal memory | 1024 MB |
Get Instant Price
SKU: JL320A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Black |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 470 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Throughput | 95.2 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 11.8 µs |
| Latency (1 Gbps) | 3.1 µs |
| Latency (10 Gbps) | 3.4 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 720 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 150 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 324.3 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Get Instant Price
