SKU: USW-Pro-HD-24-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 600 W |
| Ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 22 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Power connector | AC/DC |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 22 |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv4 routes | 12000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 230 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 171 Mpps |
| Throughput | 115 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC/PoE |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 600 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 24 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Stackable | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Link, Speed, Status |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £758.50
Incl. VAT: £910.20
Incl. VAT: £910.20
SKU: MS125-48FP-HW
In Stock
Excl. VAT: £2,625.00
Incl. VAT: £3,150.00
Incl. VAT: £3,150.00
SKU: CRS320-8P-8B-4S+RM
In Stock
Excl. VAT: £393.45
Incl. VAT: £472.14
Incl. VAT: £472.14
SKU: CRS304-4XG-IN
In Stock
Excl. VAT: £144.42
Incl. VAT: £173.30
Incl. VAT: £173.30
SKU: CRS520-4XS-16XQ-RM
In Stock
Excl. VAT: £1,453.57
Incl. VAT: £1,744.28
Incl. VAT: £1,744.28
SKU: USW-Flex-2.5G-5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 5 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 25 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Product colour | White |
| Switching capacity | 25 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 18.6 Mpps |
| Throughput | 12.5 Gbit/s |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Power, Progress |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Minimum system requirements | UniFi Network Version 8.4.62 and later |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power plug type | Type A |
| Power supply included | Yes |
| Input current | 1:00 AM |
| DC input voltage | 5 V |
| Power source | AC/DC/PoE |
| Power connector | USB |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 6.4 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Networking features | STP / RSTP with priorities and port-level disable, Egress rate limit |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 117.1 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Weight | 206 g |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, Power, Progress |
| Minimum system requirements | UniFi Network Version 8.4.62 and later |
| AC adapter included | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £41.76
Incl. VAT: £50.11
Incl. VAT: £50.11
SKU: MS305-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £149.43
Incl. VAT: £179.31
Incl. VAT: £179.31
SKU: GS728TP-300EUS
In Stock
Excl. VAT: £251.65
Incl. VAT: £301.98
Incl. VAT: £301.98
SKU: GS728TPP-300EUS
In Stock
Excl. VAT: £331.77
Incl. VAT: £398.12
Incl. VAT: £398.12
SKU: GS316EPP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £213.33
Incl. VAT: £256.00
Incl. VAT: £256.00
SKU: GS316EP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £130.30
Incl. VAT: £156.36
Incl. VAT: £156.36
SKU: GS308EPP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £110.32
Incl. VAT: £132.38
Incl. VAT: £132.38