SKU: USW-Ultra-210W
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 202 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Product colour | White |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Power connector | DC-in jack |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Throughput | 8 Gbit/s |
| Multicast support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power supply included | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 3.9 A |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power source | DC/PoE |
| Power connector | DC-in jack |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 202 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 7 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 1 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 203 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 33 mm |
| Weight | 320 g |
| Manual | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £158.50
Incl. VAT: £190.20
Incl. VAT: £190.20
SKU: USW-Ultra-60W
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 8 |
| Power consumption | 52 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Multicast support | Yes |
| Power connector | DC-in jack |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Throughput | 8 Gbit/s |
| Multicast support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Rack mounting | No |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power supply included | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 1.1 A |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power source | DC/PoE |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 7 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 42 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 7 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 1 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 203 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 33 mm |
| Weight | 320 g |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Rack mounting | No |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £107.50
Incl. VAT: £129.00
Incl. VAT: £129.00
SKU: C9300X-24Y-A
In Stock
Excl. VAT: £22,742.79
Incl. VAT: £27,291.35
Incl. VAT: £27,291.35
SKU: C9300X-24Y-E
In Stock
Excl. VAT: £23,223.17
Incl. VAT: £27,867.80
Incl. VAT: £27,867.80
SKU: C9300X-12Y-A
In Stock
Excl. VAT: £15,465.03
Incl. VAT: £18,558.04
Incl. VAT: £18,558.04
SKU: C9300L-48P-4G-A
In Stock
Excl. VAT: £7,009.38
Incl. VAT: £8,411.26
Incl. VAT: £8,411.26
SKU: C9300L-48T-4G-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
In Stock
Excl. VAT: £3,937.61
Incl. VAT: £4,725.13
Incl. VAT: £4,725.13
SKU: C9300L-48T-4X-A
In Stock
Excl. VAT: £7,103.88
Incl. VAT: £8,524.66
Incl. VAT: £8,524.66
SKU: C9300L-48P-4X-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 505 w |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
In Stock
Excl. VAT: £5,441.31
Incl. VAT: £6,529.57
Incl. VAT: £6,529.57
SKU: C9300-24S-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £20,040.93
Incl. VAT: £24,049.12
Incl. VAT: £24,049.12
SKU: C9300-48T-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £5,020.79
Incl. VAT: £6,024.94
Incl. VAT: £6,024.94
SKU: C9200CX-12P-2X2G-E
In Stock
Excl. VAT: £1,593.80
Incl. VAT: £1,912.55
Incl. VAT: £1,912.55