Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 48 |
| Product colour | white |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 460 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| IGMP snooping | Yes |
| Active link detection | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 32 |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| 10G support | No |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Number of VLANs | 4093 |
| Throughput | 130.95 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 322.6 mm |
| Weight | 4.52 kg |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 24 |
| Product colour | white |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 234 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| IGMP snooping | Yes |
| Active link detection | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 32 |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Number of VLANs | 4093 |
| Throughput | 95.23 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 265 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.5 kg |
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 24 |
| Product colour | white |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 439 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| IGMP snooping | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Number of VLANs | 256 |
| Throughput | 95.23 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 4.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.4 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.3 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2+ |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Rack mounting | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 265 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.67 kg |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | White |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 147 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 23.8 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 2.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 124 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Width | 260 mm |
| Depth | 275 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.09 kg |
| Packet buffer memory | 2 MB |
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network switch |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Throughput | 112 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.6 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Power consumption (max) | 980 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 324.2 mm |
| Weight | 4.79 kg |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder