SKU: R8R47A
In Stock
Excl. VAT: £105.29
Incl. VAT: £126.35
Incl. VAT: £126.35
SKU: CSS610-8G-2S+IN
In Stock
Excl. VAT: £97.14
Incl. VAT: £116.57
Incl. VAT: £116.57
SKU: AT-GS910/8-50
In Stock
Excl. VAT: £93.15
Incl. VAT: £111.78
Incl. VAT: £111.78
SKU: GS108PP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £91.94
Incl. VAT: £110.33
Incl. VAT: £110.33
New NOB
New NOB
SKU: USW-LITE-8-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 8 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 163.7 mm |
| Depth | 99.6 mm |
| Height | 31.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Stackable | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Rack mounting | No |
| LED indicators | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £83.50
Incl. VAT: £100.20
Incl. VAT: £100.20
SKU: JL810A
In Stock
Excl. VAT: £82.80
Incl. VAT: £99.36
Incl. VAT: £99.36
SKU: GS305EPP-100PES
In Stock
Excl. VAT: £79.35
Incl. VAT: £95.22
Incl. VAT: £95.22
SKU: GS516-300NAS
Key Features:
| Brand | Netgear |
| Product type | Gigabit Unmanaged Switch |
| Ports | 16 × RJ45 Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Switching capacity | 32 Gb/s |
| Forwarding rate | 14.88 million packets per second (Mpps) |
| MAC address table | 8K entries |
| Jumbo frame support | Up to 9000 bytes |
| Form factor | Desktop, wall-mount, or rack-mount |
| Cooling | Fanless (silent operation) |
| Dimensions | approx. 328 × 169 × 43 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Casing | Metal housing (durable build) |
In Stock
Excl. VAT: £77.59
Incl. VAT: £93.11
Incl. VAT: £93.11
New NOB
New NOB

SALE
SKU: USW-Ultra
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 42 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Throughput | 8 Gbit/s |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power supply included | No |
| Input current | 1.1 A |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power source | DC/PoE |
| Power connector | DC-in jack |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 42 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 7 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 203 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 33 mm |
| Weight | 320 g |
| Manual | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £75.50 Ex VAT
SKU: GS108LP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £73.88
Incl. VAT: £88.65
Incl. VAT: £88.65
SKU: GS305EP-100PES
In Stock
Excl. VAT: £70.96
Incl. VAT: £85.15
Incl. VAT: £85.15
NETGEAR GS305EP Managed L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) (GS305EP-100UKS)
SKU: GS305EP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £70.24
Incl. VAT: £84.29
Incl. VAT: £84.29