SKU: CRS520-4XS-16XQ-RM
In Stock
Excl. VAT: £1,453.57
Incl. VAT: £1,744.28
Incl. VAT: £1,744.28
SKU: C9200CX-8P-2X2G-E
In Stock
Excl. VAT: £1,456.14
Incl. VAT: £1,747.37
Incl. VAT: £1,747.37
SKU: XSM4316S-100NES
In Stock
Excl. VAT: £1,564.40
Incl. VAT: £1,877.27
Incl. VAT: £1,877.27
SKU: C9200CX-12P-2X2G-E
In Stock
Excl. VAT: £1,593.80
Incl. VAT: £1,912.55
Incl. VAT: £1,912.55
SKU: GSM4230PX-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £1,617.00
Incl. VAT: £1,940.40
Incl. VAT: £1,940.40
SKU: C9200L-48T-4G-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 77.38 Mpps |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 1.6 - 0.7 A |
| Product colour | Grey |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Certification | RoHS, IEC 60950-1, UL 60950-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 60950.1 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Certification | RoHS, IEC 60950-1, UL 60950-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 60950.1 |
In Stock
Excl. VAT: £1,802.22
Incl. VAT: £2,162.66
Incl. VAT: £2,162.66
SKU: C9200CX-8P-2X2G-A
In Stock
Excl. VAT: £1,815.24
Incl. VAT: £2,178.29
Incl. VAT: £2,178.29
SKU: C9200L-24P-4X-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 370 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Certification | RoHS, IEC 60950-1, UL 60950-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 60950.1 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Width | 445 mm |
| Depth | 288 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £1,821.44
Incl. VAT: £2,185.72
Incl. VAT: £2,185.72
SKU: GSM4248P-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £1,875.30
Incl. VAT: £2,250.36
Incl. VAT: £2,250.36
SKU: C9200-24P-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 740 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv4 multicast entries | 8000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 12 - 6 A |
| Product colour | Grey |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Multicast support | Yes |
| IPv4 multicast entries | 8000 |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 4000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Product colour | Grey |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR 22 Class A, CISPR 32 Class A, CNS 13438, EN 300 386, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, KN 32, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR 24, EN 300 386, EN 55024, KN 35, TCVN 7317 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Package type | Box |
In Stock
Excl. VAT: £1,888.32
Incl. VAT: £2,265.98
Incl. VAT: £2,265.98
SKU: USW-Pro-XG-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 1080 W |
| Ports type | (32) 10GbE PoE++, (16) 2.5GbE PoE++ ports |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Supported Voltage Range | 100—240V AC |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| Weight | 8.8 kg (15.7 lb) |
| Management | Ethernet |
In Stock
Excl. VAT: £1,924.50
Incl. VAT: £2,309.40
Incl. VAT: £2,309.40
SKU: JL558A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Black |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption (max) | 980 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Throughput | 112 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.6 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Routing protocols | IP |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 420.9 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 324.2 mm |
| Weight | 4.79 kg |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £2,028.24
Incl. VAT: £2,433.89
Incl. VAT: £2,433.89