Key Features:
| Brand | Netgear |
| Product type | Network Switches |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 23 W |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 8.81 W |
| Input current | 0.041666667 |
| Power source | AC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Packet forwarding rate (1 Gbps) | 1448000 pps |
| Jumbo frames | 9216 |
| Latency (1 Gbps) | 4 µs |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 96 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Heat dissipation | 7866 BTU/h |
| Width | 440 mm |
| Depth | 204 mm |
| Height | 43.2 mm |
| Weight | 3.15 kg |
Incl. VAT: £310.89
Incl. VAT: £317.34
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £1,877.27
Incl. VAT: £3,162.60
Incl. VAT: £2,539.09
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £184.55
Key Features:
| Brand | Netgear |
| Product colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 2088514 h |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| MAC address table | 4000 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Certification | CE, FCC, ICES-003, VCCI, RCM, BSMI, KC, CB, CE LVD, BSMI, EAC, RCM, KC, EN 60950-1 |
| LED indicators | Yes |
| Power consumption (typical) | 90 W |
| Input current | 1.66 A |
| DC input voltage | 54 V |
| Power source | DC/PoE |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 76 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Heat dissipation | 270.18 BTU/h |
| Width | 286 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 880 g |
Incl. VAT: £157.79