Incl. VAT: £221.71
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | White |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 90 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Half duplex | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 11.9 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 2.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 64 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Width | 177 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 770 g |
| Product colour | White |
| Packet buffer memory | 2 MB |
Incl. VAT: £134.32
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 26 |
| Product colour | white |
| Power consumption (max) | 16.4 W |
| Form Factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Throughput | 41.68 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 5.21 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.9 µs |
| Packet buffer memory | 12 MB |
| MAC address table | 16384 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Rack mounting | Yes |
| Flash memory | 32 MB |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 12 MB |
| Power consumption (max) | 16.4 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Width | 386 mm |
| Depth | 221.4 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Rack mounting | Yes |
| Packet buffer memory | 12 MB |
| Flash memory | 32 MB |
Incl. VAT: £180.24
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | White |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 11.7 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Throughput | 35.71 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 2.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 48 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Width | 340 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 1.91 kg |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
Incl. VAT: £142.45
Incl. VAT: £126.35
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | White |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 147 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 23.8 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 2.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 124 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Width | 260 mm |
| Depth | 275 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.09 kg |
| Packet buffer memory | 2 MB |
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network switch |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Throughput | 112 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.6 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Power consumption (max) | 980 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 324.2 mm |
| Weight | 4.79 kg |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder