SKU: DS223J
In Stock
Excl. VAT: £155.46
Incl. VAT: £186.55
Incl. VAT: £186.55
SKU: DS2422+
In Stock
Excl. VAT: £1,565.29
Incl. VAT: £1,878.35
Incl. VAT: £1,878.35
SKU: DS423
In Stock
Excl. VAT: £297.48
Incl. VAT: £356.98
Incl. VAT: £356.98
SKU: DS425+
Key Features:
| Brand | Synology |
| Model Name | DiskStation |
| Hard disk size | 0 TB |
| RAM memory | 2 GB DDR4 |
| Graphics card | Intel Celeron J4125 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Maximum supported storage capacity | 80 TB |
| Storage drive capacity | 0 GB |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 3.5,M.2,2.5 |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | J4125 |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum RAM supported | 6 GB |
| Memory slots | 1 |
| ECC | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Fan diameter 2 | 9.2 cm |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Drive bay locking | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Product colour | Black |
| Number of users | 512 user(s) |
| Noise level | 21.6 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| System log | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Number of users | 512 user(s) |
| Noise level | 21.6 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Drive bay locking | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Power consumption (HDD standby) | 6.1 W |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 90 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 28.25 W |
| External power adapter | Yes |
| Width | 199 mm |
| Depth | 223 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 2.18 kg |
In Stock
Excl. VAT: £502.03
Incl. VAT: £602.43
Incl. VAT: £602.43
SKU: DS923+
Key Features:
| Brand | Synology |
| Product type | NAS & Storage Servers |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 3.1 GHz |
| Processor frequency | -2.6 GHz |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor model | R1600 |
| Processor cores | 2 |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Built-in display | No |
| Card reader integrated | No |
| Product colour | Black |
| Noise level | 22.9 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Width | 199 mm |
| Depth | 223 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 2.34 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,134.00
Incl. VAT: £1,360.80
Incl. VAT: £1,360.80
SKU: DS124/4TB-HAT3300
In Stock
Excl. VAT: £310.50
Incl. VAT: £372.60
Incl. VAT: £372.60
SKU: DS225+
Key Features:
| Brand | Synology |
| Product type | NAS & Storage Servers |
| Storage drives installed | No |
| Number of storage drives installed | 0 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | J4125 |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum RAM supported | 6 GB |
| ECC | No |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | LAN |
| Chassis type | Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | Synology DSM |
| Noise level | 19.6 dB |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Width | 108 mm |
| Depth | 232.2 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 1.3 kg |
In Stock
Excl. VAT: £290.77
Incl. VAT: £348.92
Incl. VAT: £348.92
SKU: DS925+
Key Features:
| Brand | Synology |
| Type | NAS |
| Maximum supported storage capacity | 180 TB |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Power consumption (HDD standby) | 12.33 W |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 8 |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor model | V1500B |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| ECC | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, FAT32, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Fan diameter 2 | 9.2 cm |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Drive bay locking | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Product colour | Black |
| Number of users | 512 user(s) |
| Noise level | 20.5 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| System log | No |
| Browser supported | Chrome,Firefox,Edge,Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Number of users | 512 user(s) |
| Noise level | 20.5 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Drive bay locking | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Power consumption (HDD standby) | 12.33 W |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 100 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 37.91 W |
| External power adapter | Yes |
| Width | 199 mm |
| Depth | 223 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 2.26 kg |
| External power adapter | Yes |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Power cables quantity | 1 |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC BIS |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC BIS |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
In Stock
Excl. VAT: £533.18
Incl. VAT: £639.82
Incl. VAT: £639.82
SKU: FS3600
In Stock
Excl. VAT: £9,055.26
Incl. VAT: £10,866.32
Incl. VAT: £10,866.32
SKU: RS3618XS
In Stock
Excl. VAT: £2,367.62
Incl. VAT: £2,841.15
Incl. VAT: £2,841.15
SKU: RS1619XS+
In Stock
Excl. VAT: £2,252.33
Incl. VAT: £2,702.80
Incl. VAT: £2,702.80
SKU: RS3621RPXS
In Stock
Excl. VAT: £3,069.66
Incl. VAT: £3,683.60
Incl. VAT: £3,683.60
