SKU: DS223J/8TB-HAT3300
Get Instant Price
SKU: DS224+/12TB-HAT3300
Get Instant Price
SKU: DS224+/12TB-RPL
Get Instant Price
SKU: DS224+/16TB-HAT3310
Get Instant Price
SKU: DS224+/16TB-RPL
Get Instant Price
SKU: DS224+/20TB-RPL
Get Instant Price
SKU: DS224+/24TB-HAT3310
Get Instant Price
SKU: DS224+/24TB-RPL
Get Instant Price
SKU: DS224+/8TB-HAT3300
Key Features:
| Brand | Synology |
| Type | NAS |
| Maximum supported storage capacity | 64 TB |
| Processor family | Intel Celeron |
| Maximum RAM supported | 6 GB |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Power consumption (HDD standby) | 4.41 W |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 600 |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | J4125 |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum RAM supported | 6 GB |
| Memory slots | 1 |
| ECC | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, |
| iSCSI support | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Concurrent connections | 500 |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 600 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Card reader integrated | No |
| Product colour | Black |
| Number of users | 2048 user(s) |
| Noise level | 22 dB |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Desktop |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | BSMI, CCC, CE, Federal Communications |
| System log | Yes |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Card reader integrated | No |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Reset button | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Number of users | 2048 user(s) |
| Noise level | 22 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Snapshot | Yes |
| USB copy function | Yes |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Cable lock slot | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power consumption (HDD standby) | 4.41 W |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 60 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 14.69 W |
| Number of power supply units | 1 |
| External power adapter | Yes |
| Width | 108 mm |
| Depth | 232.2 mm |
| Height | 165 mm |
| External power adapter | Yes |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Power cables quantity | 1 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
Get Instant Price
SKU: DS224+/8TB-RPL
Get Instant Price
SKU: DS3622XS+/48TB-HAT3300
Get Instant Price
SKU: DS3622XS+/72TB-HAT3300
Get Instant Price