SKU: 21JT0009UK-D/B
Get Instant Price
SKU: 21JT000HUK
Get Instant Price
SKU: 21E60058UK
Get Instant Price
SKU: 21JK005AGE
Get Instant Price
SKU: 21E30065GE-9
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Product type | Notebook |
| Display size | 35.6 cm (14.0") |
| Display surface | Matt |
| Physical resolution | 1920 x 1080 FHD |
| Aspect ratio | 0.672916667 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Operating system | Windows 11 Pro 64-bit |
| Wireless | Bluetooth, WLAN |
| Protection rating | MIL-STD 810H |
| Sustainability certifications | EPEAT Gold (varies according to country), TCO Certified 9 |
| Carbon impact (acc. to manufacturer) | 888 kgCO2e |
| Includes | Power supply (65 W) |
| Version | German |
Get Instant Price
SKU: 21JK005AUK
Get Instant Price
SKU: 21E30054UK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Processor | ThinkPad E14 |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i7 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i7-1255U |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Neural processor unit (NPU) | No |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 40 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, Supervisor, SSD |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Width | 324 mm |
| Depth | 220.7 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.64 kg |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Get Instant Price
SKU: 21JR000AUK
Get Instant Price
SKU: 21JR0004UK
Get Instant Price
SKU: 21JR0008UK
Get Instant Price
SKU: 21JG0008UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Colour name | Mineral Grey |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 50.00069444 |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 11.7 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Continuous video playback time | 15.8 h |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 320 mm |
| Depth | 216 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.5 kg |
Get Instant Price