SKU: EAP115
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EAP613
In Stock
Excl. VAT: £77.05
Incl. VAT: £92.46
Incl. VAT: £92.46
SKU: EAP783
In Stock
Excl. VAT: £410.39
Incl. VAT: £492.47
Incl. VAT: £492.47
SKU: EAP683 LR
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EAP620 HD
In Stock
Excl. VAT: £107.69
Incl. VAT: £129.22
Incl. VAT: £129.22
SKU: CPE210
In Stock
Excl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £41.40
Incl. VAT: £41.40
SKU: CPE510
In Stock
Excl. VAT: £45.48
Incl. VAT: £54.58
Incl. VAT: £54.58
SKU: EAP660 HD
In Stock
Excl. VAT: £189.75
Incl. VAT: £227.70
Incl. VAT: £227.70
SKU: EAP265 HD
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: TL-WA801N
In Stock
Get Instant Price
SKU: TL-WA1201
Available on Backorder
Get Instant Price
New NOB
New NOB
SKU: U6-EXTENDER
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 11 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Power consumption (max) | 11 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Input current | 0.3 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, IC |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 112.2 mm |
| Depth | 77.6 mm |
| Weight | 340 g |
| Height | 169.7 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £118.50 Ex VAT