SKU: C9117AXI-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Country of origin | China |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.7 (excludes 5.6 - 5.64) |
| Web-based management | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Channels quantity | 29 channels |
| Certification | IEC 60950-1 EN 60950-1 AS/NZS 60950.1 UL 60950-1 CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 UL 2043 |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.7 (excludes 5.6 - 5.64) |
| Channels quantity | 29 channels |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz |
| Certification | IEC 60950-1 EN 60950-1 AS/NZS 60950.1 UL 60950-1 CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 UL 2043 |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.7 (excludes 5.6 - 5.64) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Channels quantity | 29 channels |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Data unit aggregation | A-MPDU, A-MSDU |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Security algorithms | AES, EAP-FAST, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, WPA, WPA2 |
| Web-based management | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Wall |
| Country of origin | China |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Certification | IEC 60950-1 EN 60950-1 AS/NZS 60950.1 UL 60950-1 CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 UL 2043 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Data unit aggregation | A-MPDU, A-MSDU |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Height | 49.3 mm |
| Package width | 244.6 mm |
| Package depth | 263.7 mm |
| Package height | 90.4 mm |
| Package weight | 639.46 g |
| Package width | 244.6 mm |
| Package depth | 263.7 mm |
| Package height | 90.4 mm |
| Package weight | 639.46 g |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4572 m |
Get Instant Price
SKU: C9105AXI-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g.3af |
| Power plug type | Type C |
| Product colour | Grey |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Country of origin | Mexico |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1488 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1488 Mbit/s |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Country of origin | Mexico |
| Product colour | Grey |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Weight | 329.5 g |
| Height | 30 mm |
| Package width | 220.7 mm |
| Package depth | 239.8 mm |
| Package height | 69.8 mm |
| Package weight | 907.03 g |
| Package width | 220.7 mm |
| Package depth | 239.8 mm |
| Package height | 69.8 mm |
| Package weight | 907.03 g |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
Get Instant Price
SKU: CW9162I-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product type | Wireless Access point |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 3900 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Width | 200 mm |
| Depth | 200 mm |
| Weight | 930 g |
| Height | 44.5 mm |
Get Instant Price
SKU: CW9162I-MR
Get Instant Price
SKU: CW9166I-MR
Get Instant Price
SKU: MR28-HW
Get Instant Price
SKU: MR36-HW
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Table, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power consumption (max) | 15 W |
| AC input voltage | 12 V |
| Placement | Ceiling, Table, Wall |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Width | 250 mm |
| Depth | 120 mm |
| Weight | 492 g |
| Height | 36 mm |
Get Instant Price
SKU: MR46-HW
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Table, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Security algorithms | WPA, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power consumption (max) | 18 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 12 V |
| Placement | Ceiling, Table, Wall |
| Product colour | White |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Width | 306 mm |
| Depth | 128.4 mm |
| Weight | 800 g |
| Height | 44.3 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
Get Instant Price
SKU: MR46E-HW
Get Instant Price
SKU: MR76-HW
Get Instant Price
SKU: MR78-HW
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, In-wall, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Maximum data transfer rate | 54 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 54 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 54 Mbit/s |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Security algorithms | AES, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, IPSec, WEP, WPA, WPA3 |
| MAC address filtering | Yes |
| Wireless Intrusion Detection System (WIDS) | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| DC voltage range | 12 V |
| Placement | Ceiling, In-wall, Wall |
| Product colour | White |
| Antenna type | Internal |
Get Instant Price