SKU: EAP245(5-PACK)
In Stock
Excl. VAT: £365.65
Incl. VAT: £438.78
Incl. VAT: £438.78
SKU: EAP615-WALL
In Stock
Excl. VAT: £74.95
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £89.93
SKU: EAP670
Key Features:
| Brand | TP-Link |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Maximum data transfer rate | 5400 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 250 user(s) |
| VLAN support | No |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5400 Mbit/s |
| Transmitting power (FCC) | <25 dBm (2.4 GHz); <28 dBm (5 GHz) |
| Transmitting power (CE) | <20 dBm(2.4 GHz, EIRP); <23 dBm(5 GHz, band1 & band2, EIRP); <30 dBm(5 GHz, band3, EIRP) |
| Automatic channel scanning | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4804 Mbit/s |
| BeamForming | Yes |
| Number of SSID supported | 16 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Service Set Identifier (SSID) features | Multiple SSIDs |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 1.5 A |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 6 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| LED indicators | Yes |
| Automatic channel scanning | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Width | 243 mm |
| Depth | 243 mm |
| Height | 64 mm |
| Package width | 302 mm |
| Package depth | 304 mm |
| Package height | 82 mm |
| Package weight | 1.32 kg |
| Package width | 302 mm |
| Package depth | 304 mm |
| Package height | 82 mm |
| Package weight | 1.32 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EAP650
In Stock
Excl. VAT: £67.90
Incl. VAT: £81.48
Incl. VAT: £81.48
New NOB
New NOB
SKU: EAP610-OUTDOOR
Key Features:
| Brand | TP-Link |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Desk/Wall |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Syslog | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 250 user(s) |
| Web-based management | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Management platform | Omada |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1800 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 250 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Syslog | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Management platform | Omada |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 250 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1800 Mbit/s |
| Automatic channel scanning | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1201 Mbit/s |
| BeamForming | Yes |
| Number of SSID supported | 16 |
| Security algorithms | WEP, WPA, WPA2, WPA3 |
| MAC address filtering | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Management protocols | SNMP v1/v2c |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Automatic channel scanning | Yes |
| Width | 280.4 mm |
| Depth | 106.5 mm |
| Height | 56.9 mm |
| Package width | 241 mm |
| Package depth | 325 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 1.29 kg |
| Mounting kit | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Package width | 241 mm |
| Package depth | 325 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 1.29 kg |
| Mounting kit | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £118.00 Ex VAT
SKU: EAP650-OUTDOOR
In Stock
Excl. VAT: £124.92
Incl. VAT: £149.90
Incl. VAT: £149.90
SKU: EAP650-WALL
In Stock
Excl. VAT: £75.39
Incl. VAT: £90.47
Incl. VAT: £90.47
New NOB
New NOB
SKU: EAP653
In Stock
Excl. VAT: £75.50
Incl. VAT: £90.60
Incl. VAT: £90.60
SKU: EAP610 NEW
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EAP110-OUTDOOR
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EAP245
Key Features:
| Brand | TP-LINK |
| Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Wireless isolation | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Syslog | Yes |
| Transmitting power | 27 dBmW |
| Reset button | Yes |
| Frequency band | 2.4, 5 GHz |
| Web-based management | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Cable lock slot | Yes |
| Port-based Network Access Control (PNAC) | Yes |
| Number of SSID supported | 16 |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Syslog | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Power consumption (typical) | 12.3 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 1.5 A |
| AC input voltage | 12 V |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Transmitting power | 27 dBmW |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| LED indicators | Power |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Width | 205.4 mm |
| Depth | 181.6 mm |
| Height | 37.4 mm |
In Stock
Excl. VAT: £78.50
Incl. VAT: £94.20
Incl. VAT: £94.20
